MODULE Bilanço Hesaplarının Kapanışı İçin Ön Hazırlık

Yaren

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Kas 2016
Mesajlar
11
Tepki puanı
10
Puanları
3
Yaş
33
Konum
İstanbul
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Bilanço hesaplarının kapanışı için aşağıdaki ön hazırlıkların yapılması gerekmektedir.

1.KAPANIŞ İÇİN MÜŞTERİ VE SATICI HESAP GRUPLARININ OLUŞTURULMASI

Bilanço yıl sonu kapanış işlemlerinde sistem tüm muhasebe hesaplarına kapanış ve açılış kaydı atmaya çalışacaktır. Ancak mutabakat hesapları olarak kullandığımız satıcı ve müşteri özellikli hesaplara doğrudan kayıt atılamaz.

Kapanış işlemleri için bu mutabakat hesaplarına kayıt attırabilmek için tüm mutabakat hesapları müşteri özellikli hesaplar için müşteri kartı, satıcı özellikli hesaplar için de satıcı kartı açılmalıdır.

Müşteri mutabakat hesabı olanlar için müşteri kartı, satıcı mutabakat hesabı olanlar için satıcı kartı açılmalıdır.

Bu cari kartlar için kullanılan hesap gruplarına numara aralıklarını harici verip genelde ana hesap numaralarıyla aynı olması sağlanmaktadır.

2.TABKT TABLOSUNUN BAKIMI

Müşteri ve satıcı kapanış hesap grupları için müşteri/satıcı ana verisi oluşturulduktan sonra SM30 işlem kodundan TABKT tablosunun bakımı yapılmalıdır. Bu tabloda mutabakat hesabı olarak tanımlanmış muhasebe hesaplarının kapanış kayıtları için denk gelen müşteri ve satıcı kartları eşleştirilir.
TABKT tablosu SM30 menüsü üzerinden aşağıdaki gibi doldurulur. İstenilmesi durumunda, araç çubuğunda Yeni Girişer butonu vasıtası ile tanımlamalar yapılabilir.

tabkt.png

BİLANÇO HESAPLARININ KAPANIŞI
Bilanço hesapları yıl sonu kapanışı ve bir sonraki yıl açılışı yapılır.
Gelir tablosu hesaplarının kapanış işlemi için aşağıdaki işlem kodu kullanılır.

İşlem Kodu : F_TR_01

Ana Hesap seçim ekranında, hesap planı kapatılacak bilanço hesap aralığı ve şirket kodu girilir. Ekranın alt kısmında bulunan alanda hesap seçim alanında bilanço hesapları için P tipi seçilir.

F_TR_01_1.png

Hesaplar sekmesinde aşağıdaki hesaplar tanımlanır.

F_TR_01_2.png

Kayıtlar sekmesinin kapanış kayıtlarına ilişkin parametrelerinde kapanış belge türü, kapanış yapılacak kayıt tarihi ile belge tarihi ve gelir hesaplarının kapanışında kullanılacak özel dönemlerden 14.Dönem girilir.

Açılış kayıtlarına ilişkin Parametreler sekmesi bilanço hesaplarında gerekli olan bu alan geliş tablosu hesaplarının kapanış işleminde de doldurulmalıdır.

F_TR_01_3.png

Ek Parametreler sekmesinde yukarıdaki alanlar doldurulur.
F_TR_01_4.png


Bilanço tablosu, hesapların kapanışını tamamlamak için Seçimler sekmesinde Top.Girdi gerçek işlem clşt. alanını X ile işaretlemek gerekmektedir.Ardından kayıtların ait olduğu toplu girdi oturumunu işlemek için SM35 işlem koduna gidilir ve Kapanış 6 oturumu seçilerek PROCESS butonuna basılarak, kaydı önalanda yada hataları göstererek kayıt altına alabilirsiniz.
 
Üst