Hoş Geldiniz,

SAPOfis Türkiye üzerinde yer alan içeriklere erişim sağlayabilmek, projelerinizde karşılaştığınız sorunlara birlikte çözüm üretebilmek adına üye olunuz.
Unutmayalım ki, bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.
Giriş Yap

Sorun Cevaplayalım

İşinizle ilgili öngörüler edinin, gerçek zamanlı bilgilere göre karar alın.

SAP Eğitim ve Sertifika Dönemleri

Uzmanlığınızı ve deneyiminizi SAP çözümleri kullanarak tasdik edin.

Çözüm Ekibi Başvurusu

Kullanıcılara hızlı ve pratik çözümler üreterek görev almak isteyenler.

YANITLANDI Demirbaş - duran varlık satışları

Bilgi Kaynak Erişimi
SAP Ofis
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Tk-34

Kayıtlı Üye
Kullandığınız SAP Modülleri
SAP FI
Katılım Bölgesi
İstanbul
merhaba
2016 yılına bir demirbaş kaydı girilmiş.
şimdi o demirbaşı kısmi olarak satışını yapmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.
ayrıca o demirbaş kaydını tek tek kart nasıl açabilirim bir daha ki ay kismi olarak tekrardan satış olacak.
yardımcı olmanızı rica ederim.

CEMOKA

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
SAP MM, SAP CO, SAP FI, SAP SD, SAP ABAP
Katılım Bölgesi
İstanbul
Merhaba Tk-34,

Öncelikle Menüden F-92 kodu ile işlem yapabilirsiniz.
Demirbaş - duran varlık satışları

Sırasıyla belge girişi şöyle yapılmaktadır. Satış belgesinin başlık bilgileri aşağıdaki gibi doldurulur.
Biz şirketlerimizde Duran varlık satışları için 600 hesap altında bir hesap kullanıyoruz. Siz de Duran
varlık çıkışı için hangi hesabı belirledi iseniz onu seçiyorsunuz.

Duran varlık çıkışı kutucuğunu tıklıyoruz. Duran varlık ve diğer bilgileri boş bırakıyor ve entere basıyoruz.

Duran varlıkla ilgili bilgileri aşağıdaki gibi dolduruyoruz. Benim örneğim 5 adetten oluşmakta 1 tanesini satmak istiyorum, yüzdeye 20 yazdım, dilerseniz bunu tutar olarak yazabilir yada miktar olarak da yazabilirsiniz. Yani 5 adet giriş var ve 2 adet satmak istiyorum şeklinde doldurabilirsiniz.

Borç satır olarak 01 ile müşteriyi borçlandırıyoruz.

Belgeye genel bakış deyip borç alacak eşit ve fark olmadığını görüyoruz. Sonrasında Belge menüsünden simülasyonu seçiyoruz.

Belgenin simülasyondan sonraki hali aşağıdaki gibidir. Duran varlık uyarlamasında belirtildiği şekilde Amortismanın tamamlanıp tamamlanmamasına göre satış karı veya zararı hesaplarına kayıt atacaktır.

Tk-34

Kayıtlı Üye
SAP FI
Katılım Bölgesi
İstanbul
teşekkür ederim.bilgi için.
biz abaon işelem kodundan yapıyoruz.
ordan nasıl yapabilirim.

CEMOKA

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
SAP MM, SAP CO, SAP FI, SAP SD, SAP ABAP
Katılım Bölgesi
İstanbul
Merhaba Tk-34,

İki türlü satış yöntemi var. Müşteri yoluyla olduğunda Müşteri hesabı, gelir hesabı ve kdv hesabı da oluyor yapılan işlemde. Bu iki işlemi ayrı ayrı da yapabiliyorsun. ABAON ile sadece duran varlık çıkışı yapıp Müşteri tarafını ayrı girebiliyorsun. ABAON ile yapılan işlem de öteki gibi diyebiliriz

ABAON İşlem kodunu seçtiğinizde 4 sekmeli bir ekran sizi karşılıyor. işlem verilerinde belge başlık verileri ve gelir tutarı giriliyor.

Ek veriler ekranı da aşağıdaki gibidir. Burda da dönem ve işlem türü verileri giriliyor. 210 işlem türü seçilmeli. Referans ve tayin alanlarını da doldurabilirsiniz.

Kısmi çıkış verileri daha önceki bölümde anlatıldığı gibidir. Tutarı direkt yazabilir, yüzde veya miktar belirtebilirsiniz. Toplam 5 adetten 1 tanesini satacaksanız bir yazıcaksınız, yada benim yaptığım gibi yüzde 20 si diyebilirsiniz. Not kısmına istiyorsanız bir uzun bir açıklama yapabilirsiniz.

Son olarak da simülasyon diyorsunuz ve aşağıda görebileceğiniz gibi oluşacak muhasebe kaydını görüyorsunuz. İlk oluşturduğumuzdan farklı olarak müşteri satış kaydı bulunmuyor.