Fason Üretim (Harici İşleme)

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Üretim prosesi sırasında Üretim için bir Planlı Sipariş, Üretim Siparişine dönüştürüldüğünde, sistem, harici işleme gerektiren iş planı/işyeri işlemlerinin mevcut olup olmadığını kontrol edecektir. Harici işleme, şirketiniz dışında bir satıcı tarafından gerçekleştirilen münferit Üretim adımlarınız (işlemler veya alt işlemler) olması anlamına gelir. Bu işleme türü, özellikle fason üretim için önemlidir. Kapasite darboğazları oluştuğunda, şirketinize dahili işleme için uygun bir alternatif sağlayabilir.
Üretim Siparişi çizelgelendiğinde, harici işlemler dikkate alınmalıdır. Harici işlemin süresi, planlanan teslimat süresi veya standart değerler kullanılarak hesaplanır. Sistem, harici işleme gerektiren işlem veya alt işlem için otomatik olarak bir Satınalma Talebi yaratır. Üretim çizelgeleme sorumlusu, satınalanı harici işleme gerektiren Talepler için iş yükünün kontrol edilmesi gerekip gerekmediği konusunda bilgilendirmelidir.

Harici bir aktivite için verilerin bakımı yapıldığında, bir masraf çeşidi belirlenir. Masraf çeşidi, harici aktivitenin nasıl değerleneceğini belirler. Bir işlemin veya alt işlemin denetim anahtarı yoluyla harici olarak işlenmesi gerekip gerekmediğine ilişkin bir karar verilmelidir. Denetim anahtarında, harici olarak işlenen işlemlerin standart değerleri temelinde mi, planlanan teslimat süresi temelinde mi çizelgelendiği belirlenir. Denetim anahtarlarında maliyet hesaplamasıyla ilişkili olarak işaretlenmiş olan, harici olarak işlenen işlemler ve alt işlemlerin masraf yüklemesini yapmak için bu bilgi gereklidir.
Satınalma, harici işleme gerekene kadar Satınalma Talebini dönüştürmemelidir. Bunun nedeni, Üretim Siparişinde yapılan herhangi bir miktar değişikliğinin Talebi otomatik olarak güncellemesidir.
Satınalma Siparişi yaratıldığında, yazdırılır ve satıcıya gönderilir. Satınalma Siparişi, hangi servisin gerekli olduğu hakkında satıcıyı bilgilendirir.
SAP standardında fason üretim siparişinin çıktısı satınalma departmanı tarafından yazıcı / EDI ile gerçekleştirilir. Mamule ilişkin üretim prosesi devam etmekte olduğundan (stokla ilgili olmayan), depo yöneticisinin irsaliye veya mal hareketi aracılığıyla malzeme temini gerçekleştirmesi standart sistemde mümkün değildir.
Fason üretim siparişine ek olarak bir irsaliyenin olması da gereklidir. Satınalan / Planlayan / Çizelgeleyen manüel bir sevkiyat belgesi yaratır. Bu kişi, sevkiyat departmanına harici işleme için hangi bileşenlerin toplanması gerektiği bilgisini verir ve bileşenleri satıcıya sevk eder.
Diğer bir alternatif (senaryonun parçası değil), üretim siparişlerinde yalnızca harici işlemeye ilişkin işlem denetim anahtarı içindeki işlemler için özel bir çıktı formu içeren ek bir çıktı türünü uyarlayabiliyor olmanızdır. Harici olarak işlenen işlem için irsaliye olarak belirlenen çıktı formunda, satınalma siparişi ve üretim siparişi numarasını eklemek yararlıdır.
Satıcı harici işlemeyi tamamladığında, malzeme geri sevk edilir. Depo sorumlusu, harici olarak işlenen malları depoya geri alır. Satıcı servisi, işlem teyidi yoluyla Üretim Siparişine yansıtılır. Satınalma Siparişi ve Üretim siparişi, alınan miktarı gösterir.
 
Üst