Neler Yeni
Hos Geldiniz,

SAPOfis Türkiye üzerinde yer alan içeriklere erişim sağlayabilmek, projelerinizde karşılaştığınız sorunlara birlikte çözüm üretebilmek adına üye olunuz. Unutmayalım ki, bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.

  • Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

BİLGİ IDOC Nedir?

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Mobil Onaylı
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
737
Beğeniler
64
Puanları
28
Yaş
35
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
#1
IDOC ( Intermadete Document ), SAP ve/veya Non-SAP sistemler arasında verileri, elektronik mesaj olarak, taşımak için kullanılan “veri taşıyıcı” yapılardır. Amaç olarak, XML yapısına benzemekle birlikte, söz dizimi farklılık gösterir. Başka bir değişle, iki sistem arasında veri taşımak için kullanılan, belirli bir formattaki veri dosyalarına “data file” benzemektedir. IDOC yapısı, ANSI ASC X12 ve EDIFACT vb. gibi EDI (Electronic Data Interchange ) standartlarına dayanmaktadır.

SAP standardında yer alan Inbound ( Giriş ) IDOC ve Outbound ( Çıkış ) IDOC tipleri, farklı işlemler için kullanılabilmektedir. Örneğin, Outboud IDOC temel tipi INVOIC01, Fatura/faturalama belgesine ait bilgileri dış sistemlere aktarmak için kullanır. Sistemde üzerinde bir çok standart IDOC tipi bulunmakla birlikte yeni idoc tiplerinin tanımlanması mümkündür. IDOC tiplerinin içerisinde “E1EDK01 IDOC: Belge başlığı genel verileri , E1EDP01 IDOC: Belge kalemi genel verileri” gibi “Segmentler” bulunur. Segmentler, iletim parçası olarak “FKTYP Faturalama tipi, ZTERM Ödeme koşulları anahtarı “ gibi gönderilen/alınan değerleri içerir.

IDoc yapısı, Control Record, Data Records ve Status records olmak üzere 3 ana bölüme ayrılır. Bu veriler EDIDC (Control Record), EDID4 (Data Records) ve EDIDS (Status records) tablolarında tutulmaktadır. Sistemde oluşturulan IDOC’lar WE02 işlem kodu ile görüntülenebilmektedir.

SD Modülünde çıkış IDOC’ları, Satış, Teslimat ve Faturalama belgelerinin ardında çıktı yapıları kullanılarak tetiklenebilmektedir. Çıktı uyarlamasında Çıktı türü – Gönderme ortamı olarak “ 6 EDI” olarak belirlenmektedir.

WEDI menü işlem kodu ile IDOC uyarlama, işleme ve görüntüleme işlem kodlarına ulaşabilirsiniz.

Başlıca IDOC işlem kodları aşağıdadır.

WE02 IDOC görüntüle

WE05 IDoc listeleri

WE19 Deneme araçları

WE20 Muhatap profilleri

WE21 Kapı tanımı

WE30 IDoc tipi geliştirmesi

WE31 IDoc bölümü geliştirmesi

WE32 IDoc görünümü geliştirmesi

WE41 Çıkış işlem kodları

WE42 Giriş işlem kodları
 
Yazar Benzer Konular Konunun Yayınlandığı Forum Yanıtlar Tarih
Övünç DİNÇ Gündem, Haberler ve Duyurular 0
Övünç DİNÇ Gündem, Haberler ve Duyurular 0

Benzer Konular