Kredi Yönetimi

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Kredi limiti kontrolü satış belgeleri yaratıldığında veya değiştirildiğinde yürütülebilir. Kontrol bir kredi kontrol alanı içerisinde sistem tarafından yürütülür. Belgedeki miktarları veya değerleri değiştirdiğinizde kontrol yinelenir. Kredi kontrol alanı bir veya birden fazla şirket kodunu içerir. Satış belgesi, satış organizasyonunun şirket koduna tayinine bağlı olarak tek bir kredi kontrol alanına aittir. SAP Sistemi müşteriye bu kredi kontrol alanında verilen kredi limitini kontrol eder. Kredi kontrol alanları ve müşterinin kredi limiti mali muhasebede tanımlanır ve müşteri ana verilerine girilir. SAP Sistemi kontrol sırasında bir satış belgesindeki her kalem için alacakları, açık kalemleri ve müşteri siparişinin net değerini toplar. Açık kalemler muhasebe amaçları için kaydedilmeyen, ancak çeşitli ticari işlemler sonucunda doğan giderleri içeren ve sözleşmeler ile bağlayıcı olan hesap yükümlülüklerini dikkate alır. Bunun ardından, kredi limiti ile toplam miktarı karşılaştırır. Limit aşıldığında, sistem konfigürasyon menüsünde tanımladığınız biçimde yanıt verir.


Bu çözümde otomatik kredi kontrolünü kullanıyoruz. Otomatik kredi kontrolü sırasında sistem tepkisini konfigüre edebilirsiniz ('A' uyarı, 'B' hata, 'C' A benzeri, + kredi limitinin aşıldığı değer ve ‘D' - B benzeri + kredi limitinin aşıldığı değer). Kredi limiti aşıldığında, ‘C' seçeneğini (uyarı + kredi limitinin aşıldığı değer) kullanmayı tercih ettik.

Sistem, blokaja neden olan bilgiler ile birlikte teslimat için bloke edilen tüm satış belgelerinin listelenmesi için de işlem sağlar. Müşterinin cari kredi durumu kredi departmanı tarafından manüel olarak gözden geçirilir ve müşteri siparişi onaylandığında teslimat blokajı müşteri siparişinden kaldırılır. Listeden doğrudan münferit bir belgeye gidebilirsiniz.
 
Üst