BİLGİ LSMW İle Satıcı Ana Verilerinin Oluşturulması

Bilgi Kaynak Erişimi
SAPMuhasebe - Barış SAKA
Konu Kategorisi
 1. Materials Management (MM)
 2. ABAP Temel Bilgiler
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
928
Çözümler
4
Tepki puanı
267
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
 1. SAP MM
 2. SAP PP
Katılım Bölgesi
 1. İzmir
Bu bölümde basit bir ana veri yükleme programı oluşturmak için SAP tarafından sağlanan LSMW aracını nasıl kullanacağınızı ele alacağız. LSMW bir işlemi farklı veri kümeleriyle tekrarlamak üzere, yürütülen işlem adımlarının sistem tarafından kaydedilmesi temelinde çalışan bir araçtır. Bu nedenle, LSMW aracı hem süreçlerdeki işlem kodlarında hem de veri taşıma sırasında ana verileri yüklemek için kullanılabilir.
 • Bu sayfada anlatılan tüm adımlar ile ilgili video kaydını sayfanın sonunda izleyebilirsiniz.
 • LSMW aracının bir çok faydalı özelliği bulunmaktadır:

 • ABAP programlamasına gerek kalmadan bir program tanımlayabilirsiniz.
  • Programlar kolayca değiştirilebilir.
  • LSMW işlemleri uyarlama olarak değerlendirilmez, bu nedenle doğrudan ihtiyaç duyulan sistemde (geliştirme/test/canlı) oluşturulabilirler.
  • Client'lar arasında programları import/export edebilirsiniz.
  • LSMW, tekrarlanabilir ve güvenilir bir süreçtir. Normal veri giriş işlemindeki kontroller, toplu girdi oturumu ile yaratılan veriler için de geçerlidir.
LSMW aracını göstermek için satıcı ana verilerinin oluşturulması örneğini kullanacağız. LSMW programını oluşturmadan önce, satıcıları tanımlamak için kaydetmek istediğiniz adımları açık bir şekilde anladığınızdan emin olmalısınız, çünkü LSMW işlem kodu ile temelde programın taklit etmek ve tekrarlamak için kullanacağı bir kayıt oluşturulur. Bu nedenle, nasıl bir satıcı ana verisi oluşturacağınız, hangi alanların kaydedileceği ve hangi verilerin hangi alanlara girileceği konusuna açıklık kazandırmış olmanız gerekir. Bunu göz önünde bulundurarak kayıt yapmadan önce süreci inceleyebilir ve gerekli alanlar için bir veri grubunuz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Şimdi adım adım LSMW sürecini ve her bir adımda dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyelim.

LSMW İsminin Tanımlanması
LSMW işleminin başlangıcında, programınızın adını tanımlarsınız. Her LSMW programı bir proje içindeki bir nesne olarak görülür. Bu nedenle, üç bileşeni de tanımlamanız gerekir. Bunun nasıl yapılacağından emin değilseniz, LSMW örneğinizin adlandırılması için aşağıdakileri öneririz:

Project (Proje): Projenizin veya organizasyonunuzun adını girin.
Subproject (Altproje): Ana veri nesnesinin veya işlem kodunun adını girin.
Object (Nesne): Yürütülen işlemin Yaratma mı Değiştirme mi olduğunu belirtin.

Bu adımlar aşamalı olarak yürütülmelidir, bu yüzden önce projeyi, daha sonra altprojeyi ve daha sonra da nesneyi yaratmanız gerekir. Proje, Altproje ve Nesnenin adını girin ve Oluştur düğmesine tıklayın. Aşağıda SAPMUHASEBE için LSMW projesinin ismini nasıl tanımladığımızı görebilirsiniz.

2017-06-14_10-48-32.png

Proje, Alt Proje ve Nesnenin Tanımlanması LSMW programınızın ismini oluşturduktan sonra, LSMW adımlarını görebileceğiniz LSM Workbench ekranına yönlendirilirsiniz.

2017-06-14_10-57-57.png


LSM Workbench İlk adım olarak "Maintain Object Attributes" seçilir ve yürüt tuşuna basılır.
Maintain Object Attributes
Bu adım LSMW işleminiz için en önemli bilgileri içeren kısımdır ve kayıt bilgisini saklar. Kayıt, otomatize etmek istediğiniz süreçtir ve bizim örneğimizde bu süreç Satıcı Ana Verilerinin yaratılmasıdır.

Bu ekranda programı doğru bir şekilde uyarlamak için gereken adımları sırasıyla takip etmeniz gerekir. İlk olarak Display-Change tuşuna tıklayınız.

2017-06-14_11-06-44.png


LSMW Kayıt işlemi yapmak için, Batch Input Recording seçeneğini işaretleyin. Daha sonra Owerview tuşuna tıklayın. Sistem bu proje için mevcut olan kayıt işlemlerini gösterir


2017-06-14_11-22-58.png


SAPMUHASEBE Projesi İçin Kayıt Tanımlanması Kendi kaydınızı oluşturmak için, yukarıdaki ekrandaki gibi Yarat tuşuna tıklamanız gerekir. Adlandırma olarak işlem kodunu kullanmanızı ve mantıklı bir tanım girmenizi öneririz. Bir sonraki ekranda işlem kodunu belirttikten sonra (örneğimizde FK01) sistem girdiğiniz işlem kodunu yürüterek kayıt yapmaya başlar, yani bu noktadan sonra yaptığınız her tıklama ve girdiğiniz her veri kaydedilir.

Kayıt esnasında örnek bir satıcı için, satıcı ana verisini yaratın. Bu esnada tüm alanlara veri girdikten ve onay kutularını işaretledikten sonra kayıt ekranına dönmek için satıcı ana verisini tanımlama ekranında Kaydet düğmesini tıklayın. Böylece, işlemi başarıyla kaydetmiş ve gerekli tüm alanları eklemiş olursunuz. (Örnek bir kayıt işlemi görmek için sayfanın sonundaki YouTube videosunu izleyin)

2017-06-14_14-08-27.png


Kayıt Oluşturma Yukarıdaki şekilde görebileceğiniz bir sonraki ekran, kayıtta yer alan alanları gösterir. Bu ekranda alanları ve içindeki değerleri düzenleme imkanınız vardır. Her alanı gözden geçirmeniz ve ne yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu işlemi her alan için tek tek yapmak yerine eğer temiz bir kayıt yapmış iseniz sol üstte yer alan Default Alltuşunu kullanmanızı öneririz. Böylece aşağıdaki görünümü elde edersiniz.


2017-06-14_14-17-33.pngDefault All Tıkladıktan Sonraki Görünüm Tüm alanlar tanımlandıktan sonra kaydınızı tamamlamak için kaydet tuşunu kullanın. Verilerinizin kaydedildiğine dair bir onay görüntülenir. Bir önceki ekrana geri dönmek için yeşil geri ok tuşunu kullanın ve bu ekrandaki Recording alanına aşağıdaki gibi kaydetmiş olduğunuz FK01 kaydını belirtin.


2017-06-14_14-23-51.pngRecording Alanında FK01 Seçilmesi Bu ekranda da yeşil geri ok tuşunu kullarak LSMW işlem adımlarının listelendiği ekrana geri dönün ve bir sonraki adım olan Maintain Source Structures adımını yürütün.
 • Maintain Soruce Structures
 • Menü seçenekleri arasında gezinirken, her bir adımda yapılan en son değişiklik tarihinin saklandığını görebilirsiniz.
2017-06-14_14-43-57.pngMaintain Source Structures Adımı Bu adımda, örneğimizde LOAD_FILE olarak adlandırdığımız kaynak yapısını (source structure) tanımlayacağız. Bunun için yukarıdaki şekilde gösterilen adımı yürütün, önce Display-Change tuşuna ve sonrasında Yarat tuşuna tıklayarak aşağıdaki şekilde gösterildiğini gibi kaynak yapınızın detaylarını girin. Örneğimizde kaynak yapısını "LOAD_FILE" olarak adlandırdık çünkü bu alanın tek bir kelimeden oluşması gerekir.


2017-06-14_14-51-17.pngDetayların Girilmesi Yeşil tik tuşuna tıklayarak girişi tamamlayın. Bu adım için yapmanız gereken bu kadardır. Yine yeşil geri ok tuşunu kullarak LSMW işlem adımlarının listelendiği ekrana geri dönün ve bir sonraki adım olan Maintain Source Fields adımını yürütün.

Maintain Source Fields

Aşağıdaki ekranda gösterilen Maintain Source Fields adımını yürütürseniz, tekrar bir önceki adımda tanımladığınız kaynak yapısına yönlendirilirsiniz.

2017-06-14_15-06-15.png


Maintain Source Fields Adımı Yine önce Display-Change tuşuna tıkladıktan sonra Kaynak Alanları için tanımlamaları yapmak için imleci LOAD_FILE yazısının üzerine konumlandırdıktan sonra Table Maintanence tuşuna tıklamanız gerekir.


2017-06-14_15-12-54.png


Kaynak Alanların Tanımlanması Source Fields, kaynak yapısı (veya kaynak dosya) içinde bulunan alanların bir listesi şeklinde olmalıdır. Bunların, kayıt sırasında tanımlanan alanlar ile aynı isimde ve aynı sırada olmasını tavsiye ederiz. Her alan için, alan tipini (Karakter alanı veya Sayısal alan) ve alan uzunluğunu belirtmeniz gerekir. Sonrasında enter tuşuna bastığınızda alan açıklamaları sistem tarafından doldurulacaktır.

Kaydet tuşuna tıklayıp bir önceki ekrana döndüğünüzde aşağıdaki şekilde girdiğiniz alanların listesini görebilirsiniz.


2017-06-14_15-37-59.png


Kaydedilen Alanların Listesi Veri dosyasının yüklenmesi ile ilgili sonraki adımlara geçmeden önce Satıcı Ana Verilerini yükleyeceğimiz dosyanın nasıl hazırlanacağına bakalım.
Satıcı Ana Verisi İçin Yüklenecek Dosyanın Hazırlanması
Yüklenecek dosyanızın içeriğinin Maintain Source Fields adımında belirttiğiniz alanların sıralamasına ve özelliklerine uygun olması gerekir. Yüklenecek dosyayı hazırlamanın ilk adımı genellikle bir excel dosyası hazırlamaktır, excel dosyanızdaki sütun adları Maintain Source Fields adımındaki alan adları ile uyumlu olmalıdır.

2017-06-15_13-54-49_v2.png

Satıcı Ana Verisi İçin Hazırlanan Excel Dosyası Gereken tüm bilgileri yukarıda gösterildiği şekilde hazırlayın. Bir alan zorunlu ise, bu alan için mutlaka bir değer girmelisiniz, aksi halde verileri yüklerken hata ile karşılaşırsınız.

Eğer dosyanızda ilk satırda başlık bilgisi varsa buna dikkat edin, çünkü ilerleyen adımlarda dosyanızda başlık bilgisi bulunduğunu sisteme bildirmeniz gerekir. Excel dosyasındaki bilgilerin doğruluğundan emin olduğunuzda, dosyayı aşağıda gösterildiği gibi Metin (Sekmeyle ayrılmış) olarak kaydedin.


2017-06-15_13-56-47.png


Excel Dosyasının Sekmeyle Ayrılmış Metin Olarak Kaydedilir.

Maintain Structure Relations
Bu adımda, kaynak yapısını yüklenen dosya ile ilişkilendirmeniz gerekir.

2017-06-14_15-40-33.png


Maintain Structure Relations Adımı Bunun için önce Display-Change tuşuna tıkladıktan sonra Kaydet tuşuna tıklayınız. Sadece bir kaynak dosyanız ve bir tane yüklenen dosyanız olduğu için bu adımı gerçekleştirmeniz kolaydır.


2017-06-16_11-53-54.png


Kaynak Yapısı İle Yüklenen Dosyanın İlişkilendirilmesi Şimdi yüklenen dosya ile yükleme programının alanlarını map etmeniz gerekmektedir.

Maintain Field Mapping and Conversion Rules

Bu adımda yüklenen dosyadaki bilgileri satıcı ana verisindeki uygun alanlar ile ilişkilendirirsiniz. Bu alanları aynen olduğu şekilde eşleştirebilir veya LSMW programının yükleme esnasında otomatik olarak yürütebileceği bazı dönüştürme kuralları da girebilirsiniz (bu biraz ABAP kodlama bilgisi gerektirir).

2017-06-14_16-07-22.pngMaintain Field Mapping and Conversion Rules Adımı Assign Source Field tuşunu kullanarak map edilecek alanları birer birer seçebileceğiniz gibi, buraya kadar adlandırma kurallarında SAP standartlarına uyduysanız Auto-Field Mapping ile bu işlemi çok daha hızlı tamamlayabilirsiniz.


2017-06-14_16-16-12.png
Auto-Field Mapping Auto-Field Mapping özelliğini kullanmak için önce Display-Change tuşuna tıkladıktan sonra yukarıdaki şekilde gösterilen menü yolunu kullanın. Eğer alanlar map edilirken onayınızın alınmasını istiyorsanız Açılan Auto Field Mapping: Settings ekranında With Confirmation seçeneğini işaretleyin. Diğer taraftan herhangi bir onay gerektirmeksizin map etme işlemini hızlıca yürütülmek istiyorsanız No Confirmation seçeneğini işaretleyin.


2017-06-14_16-19-38.pngAuto Field Mapping İçin Ayarlar Ekranı Böylece map etme işlemini aşağıdaki şekildeki gibi başarıyla tamamlamış olursunuz. Her satırın altında, her bir alan için varsayılan olarak Transfer (MOVE) kuralının tayin edildiğini görebilirsiniz. Bu kural değerlerin bir kaynaktan diğerine olduğu gibi aktarılacağı anlamına gelir. Örneğimizde, herhangi bir dönüştürme olmaksızın değerleri bu şekilde map etmemiz yeterlidir, ancak daha önce de belirtildiği gibi farklı örneklerde bazı dönüştürme kuralları da girebilirsiniz.


2017-06-14_16-24-57.png


Field Mapping Bu aşamadan sonra işlemlerinizi kaydedip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Maintain Fixed Values, Translations, and User-Defined Routines

Bu adımda, belirli alanlar için sabit değerleri varsayılan değer olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte örnek senaryomuzda sabit değerleri bu şekilde tanımlamadığımız için bu adımı atlıyoruz.
 • Specify Files
Bu adımda, LSMW programının verileri almak için kullanacağı dosyanın konumunu belirtirsiniz.

2017-06-14_16-36-47.png


Specify Files Adımı Bunun için önce Display-Change tuşuna tıkladıktan sonra Legacy Data (On the PC) satırına çift tıklayarak açılan ekranda, LSMW ile oluşturacağınız Satıcı Ana Verilerini içeren txt formatındaki dosyanın bilgisayarınızdaki konumunu belirtiniz. Bu dosyadaki sütun adlarının ve sıralarının Maintain Source Fields adımındaki alan adları ve sırası ile uyumlu olmasını tavsiye ederiz.

2017-06-14_16-45-45.pngLegacy Data Seçilmesi Bu adımda yapmanız gereken diğer ayarlar aşağıda gösterilmiştir. Dosya formatımız sekmeyle ayrılmış metin olduğu için ayarlar aşağıdaki şekilde yapılmalıdır. (Dosyada ilk satırda sütun başlıkları yer aldığı için Field Names at Start of File onay kutusunun işaretlendiğine dikkat edin)


2017-06-14_16-48-12.png


Kaynak Dosya İle İlgili Diğer Ayarlar Seçimlerinizi yaptıktan sonra dosya konumunu ve isimlerini kaydetmek için aşağıda gösterilen önceki ekrana geri dönün.

2017-06-14_16-55-11.png


Kaynak Dosyanın Belirtilmesi
Assign Files


Bir sonraki adım olan dosya tayinine geçtiğinizde önceki adımda belirttiğiniz dosyanın zaten atandığını göreceksiniz, bu nedenle yapılması gereken tek şey Display-Change tuşuna tıkladıktan sonra atamanın doğru olup olmadığını kontrol etmek ve Kaydet tuşuna basmaktır.

2017-06-15_09-00-29.png


Assign Files Adımı
Read Data-Display Read Data


Yüklenecek dosyanız hazır olduğunda yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Yükleme işlemi üç aşamada gerçekleşir: Önce verileri LSMW'ya yüklerseniz, sonra bu verileri bir toplu iş oturumuna aktarırsınız ve son olarak ana verileri gerçekten oluşturmak için toplu iş oturumunu çalıştırırsınız.


2017-06-15_17-28-44.png


Read Data Adımı İlk önce Read Data adımını çalıştırın. Yüklenecek dosyayı daha önce belirttiğiniz için, bu adımı yürüttüğünüzde program verileri, dosya için belirtilen konumdan yükler. İşlem tamamlandığında yüklenen kayıtların sayısını belirten bir onay mesajı alacaksınız.

Bir sonraki adım olan Display Read Data adımında yüklenen verileri görüntüleyebilir ve aşağıda gösterildiği şekilde herhangi bir satıra tıklayıp detaylı olarak kontrol edebilirsiniz.

2017-06-15_16-20-30.png


Display Read Data Adımı ve Bir Satırın Detaylı Kontrolü

Convert Data-Display Converted Data
Tamamlamanız gereken bir sonraki adım Convert Data adımıdır. Bu adımda yüklenen veriler önceki adımlarda belirttiğiniz kurallara göre dönüştürülür. Örneğimizde herhangi bir ek dönüştürme kuralı tanımlamadığımız için bu adımı sadece yürütmek yeterlidir. Hem Read Data hem de Convert Data işlem adımlarında sistem, bilgileri geçici dosyalarda saklar.

2017-06-15_17-30-40.png


Convert Data Adımı Yine, bir sonraki adım olan Display Convert Data adımında ise dönüştürülen verileri görüntüleyebilir ve aşağıda gösterildiği şekilde herhangi bir satıra tıklayıp detaylı olarak kontrol edebilirsiniz. En azından ilk kaydı, ortalardan bir kaydı ve son kaydı kontrol etmeniz faydalı olur.

2017-06-15_16-07-15.png


Convert Data Adımı ve Bir Satırın Detaylı Kontrolü Verilerin doğru bir şekilde yüklendiğinden ve dönüştürüldüğünden emin olduğunuzda Create Batch Input Session adımına geçebilirsiniz.

Create Batch Input Session

Bu adım, Convert Data adımının sonunda üretilen bilgileri bir toplu girdi oturumuna aktarır. Bu bilgiler hem yüklediğiniz dosyadaki bilgileri hem de kaydınız esnasında gerçekleştirdiğiniz işlem adımlarını içerir.

2017-06-15_17-34-21.png


Toplu Girdi Oturumunun Yaratılması Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi burada Toplu Girdi Klasörü için bir isim belirtmeniz gerekir. İstediğiniz herhangi bir ismi verebilir veya sistem tarafından önerilen ismi kullanabilirsiniz. Keep batch input folder(s) kutucuğunu işaretlemeniz önerilir, çünkü bu durumda sistem verilerin yüklenmesi tamamlandıktan sonra oturumun bir kaydını saklar. Eğer bu seçimi yapmazsanız, hatasız bir şekilde tamamlanan oturumlarla ilgili olarak batch input session ekranında herhangi bir bilgi saklanmadığını görürsünüz.


2017-06-15_16-30-59.png

 • Toplu Girdi Klasörünün Yaratılması
 • Run Batch Session
Toplu girdi oturumunu doğrudan bu ekrandan yürütebileceğiniz gibi SM35 işlem kodunu da kullanabilirsiniz. SM35 işlem kodunu çalıştırdığınızda yarattığınız oturumu aşağıdaki gibi görebilmeniz gerekir.


2017-06-15_18-32-18.png


SM35 İşlem Kodunda Toplu Girdi Oturumuna Genel Bakış Oturumunuzu seçin ve İşlem tuşuna tıklayın. Oturum seçenekleriniz aşağıdaki şekilde gösterilecektir.

2017-06-15_18-32-35.png


Oturum Seçenekleri # Önalanda işle: Bu seçenek her şeyi ekranda canlı olarak yapar, ve her ekranda bir sonrakine ilerlemek için Enter tuşuna basmanız gerekir.
# Hataları görüntüle: Toplu girdi oturumu arka planda çalışmaya devam edecek ve sadece hata ile karşılaştığında duracaktır. Daha sonra hatayı düzeltebilir ve Enter'a basabilirsiniz. Program bir sonraki hata ile karşılaşana kadar çalışmaya devam edecektir.
# Görünmeyen: Bu seçenek oturumu arka planda çalıştıracak ve size hataları göstermeyecektir. Oturum tamamlandığında, hata mesajlarını almak için hata günlüğüne bakabilir ve sonra hatalı kayıtları düzeltmek için ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Deneyimlerimize göre, Hataları Görüntüle seçeneği en iyisidir, çünkü hataları hemen çözebilir ve dosyanızın yüklendiğinden emin olabilirsiniz. Arka planda büyük bir dosya çalıştırırsanız, sonrasında hataları anlamaya çalışıp bunları manuel olarak düzeltmek biraz uğraştırıcı olabilir.


2017-06-15_18-33-02.png

Toplu Girdi Oturumunun Tamamlanması Oturumunuz başarılı bir şekilde tamamlandığında yukarıdaki gibi bir onay mesajı görürsünüz. Hataları Görüntüle seçeneğini seçtiyseniz, toplu girdi programı, bir veri hatası ile karşılaştığında her seferinde işlemi durdurur ve hatayı görüp düzeltmenizi sağlar. Bunun için bilmeniz gereken ek komutlar aşağıdadır:

/n: Hatalı kaydı atlar.
/bend: Toplu girdi oturumunu sonlandırır.

Eğer oturumunuzda hata ile karşılaşırsanız, oturumu yeniden çalıştırarak, yükleme işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu durumda bazı kayıtların zaten oluşturulduğunu bildiren ek hatalar alabilir veya böyle bir hata almamak için veri yükleme dosyanızı düzenleyip LSMW programıyla yeniden yükleyebilir ve yeni bir toplu girdi oturumu çalıştırabilirsiniz.

LSMW'yi yalnızca ana verileri yüklemek için değil aynı zamanda hatalı verileri düzeltmek veya işlem verilerini toplu olarak yüklemek için de kullanabiliriz. Örneğin, bir dizi yanlış kaydı düzeltmek isterseniz, belirli alanlarda değişiklik yapmak için bir LSMW oluşturabilirsiniz.

Diğer yandan, FB01 işlem kodunu kullanarak muhasebe belgeleri oluşturmak için de LSMW'yi kullanabiliriz. Kısaca, LSMW aracını veri yüklemek amacıyla diğer süreçlerde de kullanabilirsiniz. LSMW aracını nasıl kullanacağınızı öğrenmenin en kolay yolu sitemizde anlattığımız LSMW ile ilgili örnekler ışığında kendi gereksinimleriniz için LSMW aracını kullanmanızdır.

 
Üst