Masraf Çeşidi Kavramını Anlayalım

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Masraf çeşidi, maliyet muhasebesi ve kontrol modülünde kullanılan bir defteri kebir hesabını temsil eder. İki tip masraf çeşidi vardır, birincil ve ikincil.

Masraf Çeşitleri hangi tip/çeşit masrafın ya da gelirin oluştuğunu belirler. Birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Birincil Masraf Çeşitleri, işletme dışı faaliyetler sonucu oluşmuş masraflardır (ör : elektrik gideri, kira gideri). FI modülünde, Tek Düzen Hesap planındaki gider hesapları, CO modülündeki birincil masraf çeşitlerine karşılık gelir. FI ve CO modülleri arası entegrasyonun sağlanabilmesi için birincil masraf çeşidi yaratılmadan önce ilgili gider hesabı FI modülü içerisinde yaratılmalıdır.

Örnek olarak “7300400000” Çeşitli Giderler" masraf çeşidi CO'da yaratılmadan önce FI modülünde “7300400000” Çeşitli Giderleri" hesabı olarak yaratılmalıdır.

Bu title olarakta atanabilir.

Aynı isimle bir hesap ve bir masraf çeşidi yarattığımızda FI modülünde o hesaba atılan tüm kayıtlar CO modülünde karşılık geldiği masraf çeşidine masraf olarak kaydedilir. FI modülünde kayıt atılırken, masrafın ilgili olduğu merkezi belirtmek açısından, mutlak olarak bir hesap tayin nesnesi kullanılmalıdır.

(ör: masraf yeri, iç sipariş).

İkincil Masraf Çeşitleri ise oluşmuş masrafların işletme içi faaliyetler sonucu oluşan masraflardır. Dış faaliyet gideri olmadığı için tek düzen hesap planında ikincil masraf çeşitlerine karşılık gelen hesaplar yoktur. FI kayıdı yaratmadan sadece CO içi mahsuplaştırmada kullanılırlar.

Farklı türdeki masraf çeşitleri, masraf çeşidi tipine göre sınıflandırılmıştır
 
Üst