BİLGİ Müşteri İade Faturasının Girişi ve İade Faturasının Satış Faturası ile Denkleştirilmesi

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Bu yazımızda ki senaryomuz ise, müşterimize kestiğimiz bir satış faturasına, müşteri tarafından tarafımıza kesilmiş olan iade faturasının sisteme girilmesi ve bizim kestiğimiz satış faturası ile müşterinin kestiği satış faturasını bir biri ile denkleştirme işlemini yapacağız.

Bu örneğimizde satış iade siparişi olmadan, müşteriden tarafımıza kesilen iade faturasının sisteme nasıl girilebileceğini öğreneceğiz.

Eğer sistemimizde satış iade siparişi açarak iade siparişini sisteme girmek ister isek kullanacağımız işlem kodu VF01 olacaktır.MÜŞTERİ İADE FATURASININ SAP SİSTEMİNE GİRİLMESİ

SAP sisteminde iade siparişi olmadan müşteriden gelen iade faturasını sisteme eklemek için kullanacağımız işlem kodu FB75'dir.

Menü Kodu : FB75
Menü Yolu : Mali İşler --> Mali Muhasebe --> Müşteriler --> Kayıt --> Alacak Dekontu


Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen alanlar uygun veriler ile doldurulur. Bu kısımda önemli olan İşlem alanının Alacak Dekontu olarak işaretlenmiş olmasıdır.

1510998016413.png


Müşteri İade Faturası FB75 menüsü üzerinden giriş yapıldığı vakit aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen muhasebe belgesi oluşturulacaktır.

1510998037197.png

MÜŞTERİ İADE FATURASININ DENKLEŞTİRİLMESİ

İade faturasının denkleştirilmesi işleminde senaryomuz, daha önceden müşterimize kestiğimiz satış faturasına binayen gelen iade faturasının satış faturası ile denkleştirilmesi işlemi olacaktır.

Denkleştirme işlemi için kullanacağımız işlem kodu F-32 menüsüdür.

Menü Kodu : F-32
Menü Yolu : Mali İşler --> Mali Muhasebe --> Müşteriler --> Hesap --> Denkleştir

NOT : İşleme başlamadan önce menüden, Ayarlar--> Düzenleme Seçenekleri adımına girerek Açık Kalemler sekmesi altında "Seçilen kalem başlangıçta etkin değil" seçeneğini işaretlemenizde fayda vardır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, Hesap alanına Müşteri Numarası girilip, denkleştirme tarihi alanına denkleştirme yapılacak tarih ve para birimi girişi yapılacaktır.

Normal AK alanının işaretli olması gerekmektedir.

1510998060515.png


Bir sonraki ekranda Kısmi Ödeme sekmesi tıklanır ve Ödeme tutarları işaretlenir. Tayin edilmeyen alanında 0 tutar görülene kadar işlem devam ettirilir.

1510998078206.png

Kaydet butonuna basılarak, denkleştirme belgesi oluşturulur.


Bu şekilde iade faturası ile satış faturası denkleştirilebilir.

Sonuç olarak, Müşteri iade faturası ile satış faturası denkleştirildi. Her iki fatura da artık müşteri cari hesabında açık kalem olarak gözükmeyecektir.
 
Üst