Nedir bu SAP?

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
İlk defa duyunca bir garip oluyor insan düşünüyor nedir bu SAP ?
Akla ilk gelen kendine eş bulamamış insan… Kısaca SAP

Peki o zaman SAP Danışmanı? Oda eş bulamamışlara danışmanlık yapan insan…

Şaka bir yana, SAP bir kurumsal yazılım programıdır. Aynı zamanda bu yazılımın sahibi olan şirkettir. SAP ’ın açılımı Systeme, Anwendung und Produkte ve 1972 yılında kurulmuştur. SAP sadece ERP yazılımı yapmaktadır ve tüm yatırımını bu sektöre yaptığı için diğer ERP programlarının önüne geçmeyi başarmıştır. 2006 verilerine göre SAP kurumsal yazılım sektöründe pazarda %42’lik paya sahip. En yakın rakibi Oracle’ın pazar payı %21’dir (Kaynak: AMR Research, 2007).

Kurumsal yazılım şirketi olarak SAP neler yapar? Öncelikle SAP yazılımının geliştirilmesini sağlar ve online desteğini verir. Programın lisans satışını gerçekleştirir, uygulanması konusundan müşterilerine danışmanlık verir. SAP danışmanlarına eğitim hizmeti verir, danışmanları uzmanlıkları konusundan sertifikalandırır.

SAP müşterilerine danışmanlık hizmetini genellikle partner şirketleri aracılığı ile verir. Partner şirketlerin seviyeleri vardır ve bu seviyelere gelmeleri de seviyelerini korumaları da temelde verdikleri SAP hizmetlerine ve sahip oldukları danışman profiline bağlıdır. Türkiye'de en yüksek partnerlik seviyesi Kanal İş Ortaklığında Gold Partner seviyesidir. Partner şirket bu seviyeye ulaştığında aslında küçük SAP şirketi gibi davranabilmektedir: lisans satışı yapabilir, danışmanlık, proje yönetimi ve destek hizmeti verebilir.

Şirketi ve çalışma şekli hakkında biraz bilgi verdim, peki SAP nasıl bir programdır? SAP ’nin çeşitli ürünleri bulunmaktadır: ERP (Kurumsal kaynak planlama), CRM (Müşteri ilişkileri yönetimi), SRM (Tedarikçi ilişkileri yönetimi), SCM (Tedarik zinciri yönetimi), BOBJ (Business Object), xMII (Manufacturing Integration and Intelligence)… Kurumsal kaynak planlama ürününün son versiyonu ECC (Enterprise Central Component) 6.0’dır. Bu ürün temelde dört kısımdan oluşmaktadır: Lojistik, Mali İşler, İnsan Kaynakları ve Teknoloji. Her bölümün altında modül denilen çeşitli uygulamalar yer almaktadır. Örneğin Lojistik bölümünün altından Malzeme Yönetimi (MM), Üretim Yönetimi (PP), Satış ve Dağıtım (SD), Bakım Yönetimi (PM), Kalite Yönetimi (QM), Depo Yönetimi (WM), Servis Yönetimi (CS) ve Proje Yönetimi (PS) modülleri yer almaktadır. SAP Danışmanları bu modüllerden bir veya birkaçının uygulaması konusunda uzman olan arkadaşlardır. SAP Danışmanları sadece ilgili modülün teknik detayı konusunda değil aynı zamanda modülün farklı sektörlerdeki uygulamaları konusundan da bilgi sahibi olan arkadaşlardır.

SAP nedir, SAP danışmanı kimdir anlatmaya çalıştım ve şimdi sıra geldi nasıl SAP danışmanı olunabilire. SAP danışmanlık şirketleri genelde yeni mezun arkadaşlardan yetiştirilmek üzere eleman alımı gerçekleştirir. Danışman adayları işe başladıkları ilk zamanlar projelerde deneyimli danışmanların yanında yer alarak hem teknik hem de iş süreçleri bilgilerini geliştirirler. Hazır olduklarında artık kendi projelerini yürütebilirler.
 
Üst