QM Olmadan Tedarik

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Satınalma prosesi bir teklif talebiyle başlayabilir. Böylece, bir satınalma kuruluşu çalışanı malzemelerin satıcıdan tedarik edilmesi için bir teklif talep etmiş olur. TT prosesi, en iyi kaynağı seçmek için teklif karşılaştırmaları içerir. Satınalan kişi, satıcılardan gelen yanıtları değerlendirir ve en iyi tedarik kaynağını belirler. Kararlaştırılan malzeme masrafları, malzeme ana verilerinde tutulur ve onaylanan standart masraflara dayanarak stok değerlemesinin bir kısmını oluşturur. Teklifler üzerinde çalışmak için Tedarik için Teklif (128) Faaliyet Prosesi Dokümantasyonunu çalıştırın.


Satıcı fiyatlandırması ve tekliften gelen ön süre gibi malzemeye özgü bilgiler SAP ana veri kayıtlarında, yani bilgi kayıtlarında tutulur ve kaynak listesi olarak adlandırılan bir SAP inceleme işlevi kullanılarak işlem taleplerine ve satınalma siparişlerine bağlanabilir. Bilgi kayıtları ve kaynak listeleri, malzeme ile ilişkilendirilen bir veya birden fazla satıcıyı içerebilir; ancak, bir satıcı malzeme için birincil kaynak olarak belirlenir.

Satınalma talebi, malzeme ihtiyaç planlaması prosesi yoluyla veya talep eden tarafından manüel olarak üretilir. Satınalan, satınalma talebinin doğruluğunu onaylar ve satınalma talebini bir satınalma siparişine dönüştürür. Satınalma siparişi, satıcıya gönderilmeden önce ön tanımlı miktar temelinde onaya tabi tutulur.
Mallar satıcıdan sevk edilir ve satıcıdan gelen belge üzerinde referans verilen satınalma siparişine alınır. Stok, işlem verileri kaydının tutulması sırasında, örn. satınalma siparişi yaratma veya mal girişi sırasında, değiştirilebilen malzeme ana verilerinden önerilen sabit parametreler temelinde bir depo yerine alınır.
Fatura satıcıdan alınır. Faturalar, satınalma siparişi değerini, mal girişi değerini ve fatura değerini üç şekilde eşleştirecek şekilde bir satınalma siparişine ve kalemine referansla girilir. Fatura değeri ve satınalma siparişi değeri arasında fark varsa, fatura bloke edilir ve onay için satınalana iletilir. Satıcılara yönelik çekler faturada yansıtılan net vade koşulu temelinde üretilir, satıcı ana verilerinden varsayılan olarak alınır.

Standart fiyattan sapmalar nedeniyle farklar satınalma masraf yerinde toplanır ve işletme temelinde belirlendiği şekilde önceden tanımlanan yüzde temelinde ürün hattı düzeyine dağıtılır.
 
Üst