SAP Bilen Eleman Aranıyor!

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
928
Çözümler
4
Tepki puanı
256
Puanları
63
Yaş
39
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
SAP Nedir? Bazı iş ilanlarında ”SAP Bilen Eleman Aranıyor” başlığı ile eleman aradıklarına denk geliyorum . IT sektöründe çalışanlar dahil, SAP nedir konusunu dinlediğim zaman tamamen bir kavram karmaşası olduğunu görüyorum. Bundan dolayı bu kavram karmaşasına bir açıklama getirme ihtiyacı hissettim.


Nk0grY.jpgMicrosoft Biliyor musunuz?


SAP aslında firmanın adıdır yani, Microsoft gibi. İş ilanlarında Microsoft bilen eleman aranıyor ilanı ne kadar tuhaf ise aslında “SAP Bilen” aranıyor kavramıda o kadar tuhaftır. Bu bağlamda baktığınızda SAP bilmek terminolojisi doğru olmamakla beraber artık herkesin diline pelesenk olduğu için (ben dahil) SAP denildiği zaman öncelikli olarak ERP ürününden söz edilir.

SAP şirketinin bir çok ürünü var. Örnek vermek gerekirse, SAP’nin ERP ürünün adı ECC 6.0, BI ürünün adı SAP BI 7.0 ve Business Objects, CRM Ürünün adı SAP CRM 7.0 vs. Ayrıntılı olarak tüm ürün listesini buradan bakabilirsiniz.

Bu ilanlar şirketlerin insan kaynakları departmanları tarafından çıkıyor ancak IT alanında işe alım yapmak gerçekten özel bir bilgi birikim gerektiriyor. IK uzmanları bile IT alanında uzman olmadıkları için bu tip ilanlara rastılıyoruz. Yine de bu tip ilanlar giderek azalmakta.

SAP Bilen Eleman ilanları ise temel olarak 2 çeşit olmakta. Birincisi, IT tarafında ki bu şirketlerin IT departmanları ya da danışmanlık şirketleri için aranılıyor olabilir. İkinci seçenek ise, ERP’yi çalıştığı departmana göre kullanıcı düzeyinde bilinmesidir. Örneğin Satış Departmanında çalışan biri Satış Siparişi nasıl oluşturulduğunu biliyor olmasıdır.

SAP Nedir?

Sonuç olarak SAP Bilen Muhasebe Elemanı aranıyor derken aslında tam olarak sözü edilen SAP şirketi tarafından geliştirilen ERP Paket Programı (ECC) içinde FI(Finance) Modülünü kullanıcı düzeyinde tecrübesi olan kişiden söz edilmektedir.

Sonuc olarak, sap nedir dendiğinde aslında hiçbir anlamı olmayan bir soru olduğu anladık.!
Yani bu durum Oracle nedir? sorusu kadar anlamlıdır.

Genelde bu sorudan kasıt ise Sap firmasının erp ecc 6.0 ürünüdür.
 
Üst