SAP Çözümleri İç Düzende Nasıl Oluşur? Nasıl Gelişir?

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Günümüzde Şirketler,
SAP nin ilk kurulumu sırasında tahmin edilebilen her türlü geliştirme, raporlama ve implementasyon, eğitim desteğini halihazırda mevcut SAP çözüm ve danışmanlık firmalarından alabilmektedirler. Ama sistem kurulup, sistem teslimi tamamlandıktan sonra firmalar ya bir çözüm evine bağlanmak ya da kendi içlerinde sadece bu sistem ile kadro oluşturmak zorunda kalınması ise kaçınılmaz sonlardan bir diğeridir.


SAP ' nin kendi içinde içerdiği binlerce tablo ve RFC ye hakim olan, firmaları destekleyebilecek It SAP kadroları oluşturmak ve hazır personel bulmak ya da bir çözüm evine daima bağımlı olmak ne yazık ki ciddi anlamda maliyet oluşturmaktadır.


Yıllar içinde SAP kurulu olan firmalarda karşılaştığımız en büyük sıkıntı SAP ile ilgili en ufak entegrasyon ya da raporlama ihtiyacında firmadaki IT kadrosu gerçekten işinin ehli birinin belkide 1 dakikada cevaplayabileceği bir soruyu bir kaç günlük araştırma yaparak, sağa sola sorarak ya da çözüm evleri ile bu tarz konuları ve desteği içeren bakım anlaşmaları yaparak cevaplandırmaları olmuştur. Halbuki eskiden kendi geliştirdikleri ERP sistemlerinde benzer bir soruya anında cevap verebiliyorlardı. Şimdi ise önlerini tam göremedikleri bir sistemde çalışmaktadırlar.


  • İstenen veriye nasıl ulaşılacağı
  • Toplanan verilerin doğruluğu
  • Projenin ortasında ek modül isteği zaman ve paranın yetmemesi
  • Toplanan veri ile ne yapılacağının bilinmemesi

SAP Kullanan Kadronuzun ana problemi olur.
Peki firmalar bu sorunları nasıl aşacak?
İşte bu sorunun cevabı çok zor!

Yeni yapılandırma ve sürekli eğitim programları ile kullanıcıların kendi proses süreçlerini geliştirmelerini ve bir sonraki halkaya olan bağlantının güçlenmesi için yürütülen projeye karşıdan bakarak izlemek/beklemek en büyük yanlıştır.
 
Üst