Sorun Cevaplayalım

İşinizle ilgili öngörüler edinin, gerçek zamanlı bilgilere göre karar alın.

SAP Eğitim ve Sertifika Dönemleri

Uzmanlığınızı ve deneyiminizi SAP çözümleri kullanarak tasdik edin.

Çözüm Ekibi Başvurusu

Kullanıcılara hızlı ve pratik çözümler üreterek görev almak isteyenler.

BİLGİ SAP Digital Supply Chain

Previous thread

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
920
Tepki puanı
296
Puanları
63
Yaş
37
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
SAP MM, SAP PP
Katılım Bölgesi
İzmir
Doğru tedarik zinciri yönetimi birçok işletme için temel bir önceliktir. Şirketler, maliyet ve hizmet odaklı tedarik zinciri yönetimine ek olarak malzeme akış hızı, gerçek zamanlı bilgi görünürlüğü ve verimlilik artışı elde etmesi gerekmektedir. Ancak yürütülen tüm tedarik zinciri süreçleri boyunca yaşanan zorluklar ve ürün çeşitliliği karmaşıklıklara yol açmaktaydı. Neyse ki, SAP son zamanlarda S/4HANA platformunu dijital tedarik zinciri çözümlerine entegre etti. Böylece, her şirketin bu yeni nesil ve güçlü ERP yazılımından faydalanabilmelerini sağladı.

Günümüz şirketleri, müşterilerin bilgi ve seçeneklerle güçlendirildiği dijital bir ekonomide rekabet etmektedir. Bu müşteriler kendi tercihlerine göre özel olarak tasarlanmış ürünler, deneyimler ve sonuçları her zamankinden daha fazla istiyorlar.

Şirketler bu tür müşterileri çekmek için rekabet ederken, kendilerini farklılaştırmak ve müşterilerin istediklerini karşılamak için mevcut iş modellerini sürekli geliştirmektedirler. Sonuç olarak, ürünlerin ve hizmetlerin üretilme, dağıtılma ve satılma yöntemleri değişime girmiştir. Bu, ilgili tedarik zinciri karmaşıklığını yönetmek ve her şeyin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeni yollar aramak için şirketlere daha fazla baskı yapmaktadır.

Müşterilerin, tedarikçilerin, üreticilerin ve distribütörlerin geleneksel oyuncularının ötesine geçen bugünün tedarik zincirleri artık müşterilerin müşterisine ulaşıyor. Ürün ömrü boyunca müşterileri ile aktif geribildirim sağlayan yazılım ve araçlar kullanan ürünler giderek artmaktadır. Bu da müşteri ile daha uzun ve daha güçlü ilişkiler kurulmasına neden olur. Bu şirketler fırsatları daha hızlı değerlendirecek, talepteki değişimleri daha etkin bir şekilde karşılayacak ve yeni iş modellerini esnek bir şekilde destekleyecektir.

Tedarik Zinciri Ağının Gücünü Açığa Çıkarmak

Birçok SAP müşterisi yeni iş modellerini yönetmeyi ve iş planlarını tedarik zinciri, satış ve finansal operasyonlar arasında daha bütünleşik bir şekilde optimize etmeyi çok istiyor. Bu ihtiyacı gidermek için, SAP Entegre İş Planlaması (SAP Integrated Business Planning) ürünü müşterilerin işbirliği içinde satış ve operasyon planları oluşturmalarına, tahminleri iyileştirmelerine ve talep değişikliklerine hızla yanıt vermelerine yardımcı olur.

SAP S/4HANA ve SAP Entegre İş Planlaması (SAP Integrated Business Planning) ile tedarik zinciri planlaması ve optimizasyonu bulutta gerçekleştirilebilir. Sistem, ihtiyaçlar arttıkça yeni ortaklara hızlıca bağlanmayı kolaylaştırır - tedarik zincirinin görünürlüğü ve senkronizasyonu için gereken verileri daha kolay paylaşılmasını sağlar.

Dahası, SAP Entegre İş Planlaması (SAP Integrated Business Planning), aynı SAP HANA veritabanında satış ve operasyon, talep, yanıt ve tedarik planlaması ve stok optimizasyon yeteneklerini birleştiren eksiksiz bir tedarik zinciri planlama çözümüdür. Ve bir bulut çözümü olarak SAP tarafından yönetilir, izlenir ve bakımı yapılır; böylece onu destekleyen yazılımı yerine tedarik zincirinizi yönetmeye odaklanabilirsiniz.

Dijital Tedarik Zinciri için Dijital Çekirdek

SAP , yeni bir ürün olan S/4HANA (SAP Business Suite 4 SAP HANA) ile gelecek nesil iş uygulamaları sunmaktadır. Bu sistem, büyük veriler için en hızlı şekilde çalışmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SAP S/4HANA, tüm işinizi ve sizi diğer işbirlikçilere de bağlayan dijital bir çekirdek olarak tasarlanmıştır. İşbirliği araçları, tedarik zincirinde birçok ortakla çalışmayı kolaylaştırır. Simülasyon araçları, daha iyi karar vermeyi ve daha doğru tahminleri destekler. Tahmine dayalı analitikler, sorunun kaynağı hakkında daha iyi bir fikir verir, böylece tedarik zinciri aksaklıklarını önlemek için zamanında tepki vermenin daha kolay olmasını sağlar.

Ayrıca, SAP S/4HANA dijital çekirdeği, SAP Leonardo tarafından sağlanan yenilikleri ve uzantıları destekler. Müşterilerinize daha iyi hizmet verebilmek için müşterilerinizi daha fazla anlamak istiyorsanız, makinelerin öğrenmesini, süreçlerinizin nasıl optimize edileceği konusunda bilgi edinmek için kullanmak isteyebilirsiniz. SAP S/4HANA, eksiksiz bir tedarik zinciri çözümü ile dijital ekonomide avantaj sağlamak isteyen şirketler için hayal edilenlerin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

SAP S/4HANA ve SAP Entegre İş Planlaması ile aşağıdaki alanlar için destek alırsınız:

  • Yeni nesil Malzeme İhtiyaç Planlaması (Demand Driven Material Requirements Planning) (DDMRP)
  • Üretim Planlama ve Detaylı Çizelgeleme (Production Planning and Detailed Scheduling) (PP/DS)
  • Genel Kullanılabilirlik Kontrolü (Global Available to Promise) (gATP)
  • Entegre İş Planlaması (Integrated Business Planning) talep, stok, yanıt ve tedarik, satış ve operasyonel planlama ve ek olarak, bir tedarik zinciri kontrol kulesi, dijital tedarik zinciri boyunca uçtan uca görünürlük ve karar desteği sağlar.
ECC'nin Üzerinde Bir Adım 5C

Muhtemelen çoktan duymuşsunuzdur SAP , 2025 yılına kadar ECC desteğini kesmeyi planlıyor. Neyse ki, tedarik zinciri alanına dahil olanlar için, S/4HANA, ECC'den Malzeme Yönetimi (MM), Üretim Planlama (PP), Satış ve Dağıtım (SD) gibi bileşenleri içermektedir. Ayrıca, S/4HANA, ECC'ye dahil olmayan veya bağımsız modüller olan ve Üretim Planlama ve Detaylı Çizelgeleme (PP/DS), Genişletilmiş Depo Yönetimi (EWM), Talep Odaklı İkmal (DDR) gibi entegre olması gereken daha yeni ve gömülü bileşenler de sunmaktadır. Sonuç olarak, S/4HANA, tedarik zinciri optimizasyonunu artırma konusunda bir gelişme vaat ediyor.

SAP Digital Supply Chain

Dışarıda dijital bir ekonomi var ve başarılı bir şekilde rekabet etmek isteyen şirketlerin dijital tedarik zinciri yeteneklerine ihtiyacı bulunmaktadır.

SAP , dijital tedarik zincirinden bahsederken, tamamen optimize edilmiş süreçler için hayati öneme sahip 5 C tanımlamaktadır: Complete, Connected, Cognitive, Compliant ve Capable. En yeni ve en büyük SAP çözümünden beklediğiniz gibi, S/4HANA 5 C'lerin hepsine dokunmaktadır. Dijital Tedarik Zincirinin 5 C'si incelersek:

Complete

SAP S/4HANA’nın dijital tedarik zinciri yazılımı, üretim planlama ve çizelgeleme, nakliye ve depo yönetimini yönetmek, ayrıca tedarikçileri ve lojistiği tek bir sistemden koordine etmek için gereken tüm sistemleri ve işlemleri yönetebilir.

Connected

Tedarikçiler, çalışanlar, üçüncü taraflar (3rd parties), lojistik sağlayıcılar, ekipman ve kaynaklar arasında bağlantı kuran S/4HANA, sürecin bir bütün olarak hızını ve verimliliğini ve gerekli değişikliklerin ilerlemesini artırır.

Cognitive

SAP S/4HANA, işlemler ve analitikler için ayrı veri depolarına sahip olmaktan kaynaklanan sorunlardan kaçınır (her şeyi güncel ve senkronize tutmaya yardımcı olur) ve tek bir platforma dayanır. Analitik işlemler doğrudan veritabanında çalıştığından, eksiksiz bir şekilde makine öğrenmenin verisine güvenebilir ve yapay zekanın işini yapmasını sağlayabilirsiniz.

Compliant

İzleme günlükleri, gruplar ve işlemler, doğru bir tedarik zinciri ve uçtan uca kaliteli süreçler sağlamak için sorunsuzca akmalıdır. Hatalar meydana geldiğinde, onları hızlı bir şekilde izleyebilmeli, neden olduklarını çözebilmeli ve gelecekte oluşmasını engelleyebilmelisiniz. S/4HANA bunu gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Capable

SAP S/4HANA, dinamik, gerçek zamanlı ve HANA'dan yararlanan bir platformla çalışır. İçindeki her şey SAP tarafından yönetilebilir, izlenebilir ve korunabilir; bu da güncellemeleri (upgrade) kolaylaştırır ve sistemin bütünlüğünü ve esnekliğini sağlamaya yardımcı olur.

SAP S/4HANA: Dijital Tedarik Zinciri ve Akıllı Kurumsal

Birçok kurumsal kuruluşun amacı, müşterilere doğru zamanda ve doğru fiyatta yenilikçi bir ürün tasarlama, üretme ve teslim etmektir. Bu, organizasyonun hedeflerine ulaşmasını sağlamak için akıllı ve koordineli bir şekilde çalışan birçok çözümü gerektirir. SAP , bir kuruluşun dijital olarak bir tedarik zinciri oluşturmasını sağlayan birden fazla çözüme sahiptir.

SAP Digital Supply Chain

Ancak beş C’ler S/4HANA’da şirketlerin görebilecekleri tek avantaj değil. Bir SAP ürünü olarak, çözüm birçok diğer SAP çözümüyle de güzel bir şekilde entegre olmaktadır. S/4HANA ile eşleştirebileceğiniz bileşenler:

SAP Ariba

HANA destekli, bulut tabanlı bir tedarik sistemi olan Ariba, mal veya hizmet tedarikçilerini alıcılarla birleştirir ve S/4HANA’nın MM bileşenini tamamlar.

SAP IBP (Integrated Business Planning)

HANA destekli, bulut tabanlı başka bir yazılım çözümü olan IBP, kullanıcıların standart PP ve MM bileşenlerinde mevcut olanların ötesinde kontrolü genişletmesini ve karmaşık tedarik ve üretim planlama süreçlerini yönetmesini sağlar.

SAP Integrated Business Planning, planlama ile ilgili gereksinimlerin çoğunu işleyen bir çözümdür. Satış ve Operasyon Planlama işlevi, stok, kârlılık ve müşteri hizmetleri seviyelerini dengeleyen bir departmanlar arası plan sunar. Stok optimizasyon işlevi, beklenmeyen talepleri karşılamak için tampon sağlayan stok seviyeleri sunar. Tahmin ve Talep yönetimi fonksiyonu, talep algılamaya ve istatistiksel tahmin kabiliyetlerine dayalı olarak kısa, orta ve uzun dönemli tahminler sağlar.

SAP EWM (Extended Warehouse Management)

S/4HANA’nın MM bileşeninde bulunmayan slotting veya kit oluşturma işlemleri gibi yeteneklerle EWM, büyük ve karmaşık depolama işlemlerinin karşılaştığı lojistik ve tedarik zinciri zorluklarını yönetmenize yardımcı olur.

SAP Genişletilmiş Depo Yönetimi, bir depodaki görevlerle ilgili tüm işlemleri yapan bir çözümdür. Depo raflarından doğru malzemelerin seçimini, ürünlerin paketlenmesini, paketlerin ilgili yükleme alanlarına yerleştirilmesini ve yükleme işlemlerinin yapılmasını koordine etme fonksiyonlarına sahiptir. Malzeme taşıma ekipmanlarını ve veri toplama cihazlarını entegre ederek depoları otomatikleştirme fonksiyonlarına sahiptir.

SAP C/4HANA

Daha önce SAP Hybris olarak bilinen C/4HANA, satış ve müşteri hizmetleri işlemlerinizi optimize etmenize yardımcı olmak için S/4HANA’nın SD bileşeniyle birlikte çalışan, HANA tabanlı, bulut üzerinde çalışan uçtan uca bir CRM yazılımıdır.

SAP TM (Transportation Management)

SAP Transportation Management, karayolu, demiryolu, hava ve deniz gibi tüm ulaştırma yöntemlerinde genel olarak taşımacılığın yanı sıra iç hatlarda gerçek zamanlı görünürlük elde etmek için navlun, filo ve lojistik yönetimini sağlayan bir çözümdür. Elle planlama veya harita tabanlı bir plan veya otomatik planlama ve dinamik yeniden planlama seçeneklerini planlama işlevlerine sahiptir. Sürücü kaynaklarını izleyebilir ve yönetebilir. Kural tabanlı optimizasyon ile paletler oluşturabilir. Nakliye belgelerini ve kamyon bilgilerini otomatik olarak güncelleyebilir.

Navlun maliyetlendirme ve uzlaştırma işlerini yapabilir. Ayrıca, SAP Sipariş Yönetimi ile entegrasyona sahiptir.

Büyük ulaşım ağları veya karmaşık ulaşım süreçleri olan şirketler için uçtan uca taşımacılığın yönetimine ek olarak, SAP TM ayrıca üçüncü taraf lojistiğinizi de yönetir ve taşımacılık planlamasının yanı sıra daha iyi görünürlük sağlar.

SAP Leonardo

“Leonardo”, SAP ’nin tüm yeni nesil teknolojileri (IoT, makine öğrenmesi, büyük veriler, vb.) İçin bir temel isimlendirmedir ve S/4HANA ile entegre etmek, çok sayıda avantaj sunmaktadır. Leonardo, yüklü sensörlerden, veri toplama noktalarından ve daha fazlasından büyük miktarda veri toplayarak, şirketlere gerekli makine bakımını öngörme ve zorlu hava koşulları veya yol koşullarından dolayı dağıtımda gecikmeleri öngörme gibi eyleme geçirilebilir öngörülerde bulunmalarına yardımcı olabilir.

SAP Manufacturing Execution

SAP Manufacturing Execution, üretim süreçlerini dijitalleştiren bir çözümdür. İş sistemlerini uygun maliyetli ve kaynak etkin bir şekilde entegre eder. Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi Industry 4.0 teknolojilerine dayanarak, gerçek zamanlıya yakın bilgilerle operasyonel görünürlüğü arttırmaya yardımcı olur. Gerçek zamanlıya yakın verileri kullanarak, ürün kalitesi ve verimlilik sorunlarını hızlı bir şekilde tanımlamaya ve çözmeye yardımcı olur. Ürünlerin kişiselleştirme gereksinimlerini karşılama ve hala ürünlerde kalite, verimlilik ve marjları koruma kabiliyetine sahiptir.

SAP Manufacturing Insights

SAP Manufacturing Insights, IoT'yi temel alan verileri toplayan bir çözümdür. Tüm üretim operasyonlarında bütünsel analitik sağlamak için SAP Cloud Platform ile entegre edilmiştir. Önceden yapılandırılmış endüstri standardı Anahtar Performans Göstergeleri'ne (KPI) sahiptir ve ayrıca kuruluş organizasyonuna özel KPI'lar sağlar. İşletmelerin planlama, yürütme, bakım ve kalite için müşteriye özel süreçler oluşturmalarına izin verme yetenekleri vardır. Sahaya, bölgeye veya küresel düzeyde bölümlere ayrılmış tüm tesislerde üretim KPI'larının küresel görünürlüklerini sağlar.

DDMRP (Demand-Driven Material Requirements Planning)

Geleneksel MRP motoru artık artan belirsizlik ve karmaşıklığa sahip bir dünyada optimize edilmiş bir tedarik zinciri sunmak için uygun değildir.

Küresel tedarik zincirleri arasında hareket devam ediyor. Tedarik zinciri liderleri, geleneksel maliyet, nakit ve hizmet odaklılıklarından, malzeme akış hızına ve gerçek zamanlı bilgi görünürlüğüne dayalı yeni bir yöntemlere yöneliyorlar.

Tedarik ağı üzerinden hızlı malzeme akışı, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarırken stok azalmasını, optimal varlık kullanımını ve artan müşteri hizmetlerini sağlayacaktır. Gerçek zamanlı malzeme takibi ve Nesnelerin İnterneti tarafından sağlanan akıllı bir tedarik zinciri bu yeni yaklaşımı desteklemektedir.

Talep Odaklı MRP (DDMRP) süreci öngörülemeyen zorlu piyasalar arasında tedarik zincirini oluşturmak ve yönetmek için yeni bir standarttır.

DDMRP’nin metodolojisi sayesinde, SAP S/4HANA’nın gücüyle birleştiğinde, müşterilerin daha geniş bir işletmeye fayda sağlayan somut tedarik zinciri iyileştirmesini sağladıklarını gördük.

Sonuç Olarak

Ürün üretiminden müşteriye teslimine kadar, karlı bir organizasyon yürütmek ve rekabeti yenmek için kesintisiz ve dijital olarak bağlı bir tedarik zincirine sahip olmak zorunludur. SAP , her aşamayı verimli bir şekilde ele almak için çeşitli akıllı ve bağlantılı çözümler sunar. Danışmanlar ve Satış Öncesi (Pre-Sales) uzmanların yeteneklerini geliştirmeleri ve bu çözümleri ve bileşenleri kullanarak müşteri ihtiyaçlarına göre uçtan uca bir süreci düzenlemelerini sağlamak için birçok heyecan verici fırsat sunarlar. Temel olarak, dijital bir tedarik zinciri oluşturmak, akıllı bir işletmenin kurulmasına yardımcı olur.

Kısacası, SAP S/4HANA, şirketlerin çeşitli kaynaklardan veri işlemelerine ve bu verilerden işlem yapılabilir bilgiler elde etmelerini sağlar. Tedarik zincirinin temellerinin birçoğu S/4HANA’nın bileşenleri (ve diğer pek çok SAP bileşeniyle tamamlayıcı olduğu) tarafından kapsandığı için, işletmelere gerçekten büyük resmi göstermektedir.
 
Üst