SAP Konsinye Stok İşlemleri ve Uygulama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Kesin satışı daha sonra yapılmak üzere mal gönderilmesi biçiminde gerçekleştirilen, mal bedelinin sonradan ödendiği ve tamamen güvene dayalı bir satış ve ödeme yöntemi olan Konsinye Kontrat bir çok kurum tarafından kullanılmaktadır. Biraz daha detaylı anlatacak olursak,
Konsinye satış işlemi bir işletmenin daha önceden tespit edilen bir fiyatla ya da günün koşullarına göre satılmak üzere diğer bir işletmeye mal gönderme işlemidir. Bu işlemde mülkiyet devri yapılmaksızın zilliyetliğin devri yapılmaktadır. Konsinye satışta mallar doğrudan alıcı yerine aracıya, umumi mağazaya, gümrük antrepolarına gönderilir. Emanet suretiyle yapılan bu satışa konsinyasyon suretiyle satış denilmektedir. Malı gönderen tüccar veya işletmeye konsinyatör ,satış sorumluluğunu yüklenen kişiye (komisyoncuya), malı satmak üzere teslim alan tüccar veya işletmeye de konsinyi denmektedir.
Konsinyasyon suretiyle yapılan mal satışlarında ,tüketicinin malı konsinyiden satın alınması ile mal sahibinin konsinyi ye malı satması aynı anda gerçekleşmektedir.Bu işlem Konsinyi ye malın gönderilmesi ve konsinyi tarafından fiili satışın yapılması olarak iki aşamada gerçeklemektedir.

Birinci aşamada konsinyi (kendisine emanet mal bırakılan kişi veya firma) malı kendi nam ve hesabına satar. Konsinasyon suretiyle satışta , satışın kar ve zararı konsinyi ye aittir. Konsinyi malı kararlaştırılan bedelden yukarı satmak suretiyle kar elde eder. Komisyoncular ve konsinasyon suretiyle yapılan satışlarda ,satılmak üzere bekleyen malın mülkiyeti satış gerçekleşinceye kadar malı gönderenin (konsinyatörün) üzerinde kalmaktadır.Bu tür satış işlemi konsinyatör ile konsinyi arasında yapılan yazılı sözleşme ile gerçekleştirilmektedir.

  • Peki bu anlatılanları SAP Sisteminde nasıl uygulayacağız?
  • Konsinye Stok için hangi işlemleri yapacağız?
  • İlave depo alanın belirlemeye gerek var mı?
  • Açılan mevcut siparişler konsinye olarak değişitirilebilir mi? / Konsinye malzeme için nasıl sipariş açılır?

Bu gibi bir çok soruyu aşağıdaki senaryodan öğrenebilirsiniz.
Konsinye_kontrat


Konsiye stok çıkışı olan bir ürünü satışa çevirmek istiyorum. Nasıl yapmam gerekiyor?

Konsinye stoku geri alma siparişi yaratarak işlemi sistemde kaydedersiniz (sipariş türü KA).
Sonuç olarak, sistem aşağıdaki işlemleri yürütür:

Mal çıkışı kaydedildiğinde, ilgili miktar müşterinin özel stokundan düşülür ve malların iade edildiği üretim yerindeki düzenli stokunuza geri eklenir. İade edilen stok, müşterinin binasında olsa da sizin kendi stokunuzun bir parçası olarak göründüğü için, değerlenen toplam stokunuz aynı kalır.

Stoktaki bu malzemeyi de Satışa çıkaracağınız için yeni satış sipariş girersiniz
 
Üst