SAP Malzeme Yönetimi

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
SAP Malzeme Yönetimi Modülü Satinalma, Stok Yönetimi ve Fatura Kontrolü bilesenlerini içerir. MM modülü malzeme yönetimi ile ilgil tüm süreçleri ve aktiviteleri entegre eder ve otomatiklestirir.
Satinalma modülü, satinalani tüm malzeme ve hizmetlerin tedarik aktiviteleri sürecinde FI, SD, CO, PP ve PS modülleri ile entegre çalisarak destekler ve tüm satinalma süreçlerini optimize eder.
Stok yönetimini en detayli sekilde yürütmenizi saglar. Genis raporlama seçenekleri ve malzeme ihtiyaç planlamasi fonksiyonlariyla yogun malzeme akislarini kolayca kontrol edebilmenizi saglar.
Muhasebe ile koordine bir sekilde, Lojistik Fatura Kontrolü süreçleri faturalarin sisteme girisini otomatiklestirmenizi saglar.


MM Süreçleri 3 Ana baslik altinda incelenir;
1. Satinalma Süreçleri
2. Stok Yönetimi Süreçleri
3. Lojistik Fatura Kontrol Süreçleri
Ürünün Fonksiyonlari

Satinalma:

Satinalmada önem teskil eden en temel süreç satinalma siparislerinin yönetimi etrafinda sekillenmis olandir. Satici ile siparisler ile dogrudan, çerçeve sözlesmeler (Sözlesme, teslimat planlari) üzerinden belirli sartlara göre, teklif isteme süreci ve bu tekliflerin degerlendirilmesi vasitasiyla tedarik etme imkanlari mevcuttur. Sirket içindeki satinalma mekanizmasini satinalma talepleri ile yönetip, satinalma süreçlerinin belirli noktalarinda ihtiyaca yönelik esnek onay stratejileri belirlemeye olanak tanir. Satici ile firma arasindaki bilgileri belli bir malzeme düzeyine kadar ayrintili tutmak mümkündür. Herhangi bir malzeme için belirli satinalma fonksyonlari ile tedarikçi otomatik olarak belirlenebilir. Satinalinan malzemeler için geçerli olan birim fiyat, indirim, vergi ve tedarik yan masraflari gibi fiyat unsurlari, istenilen birim düzeyinde ve bu birimlerin kombinasyonlari düzeyinde belirlenebilir (Satici/Bilgi Kaydi/Üretim yeri/malzeme gibi), firmanin istegi dogrultusunda degisik hesaplamalar yapilarak fiyatlar belirlenebilir. Isleyen sürece bagli olarak satici performansini degerlendirme, saticinin her bir islev için farkli bir muhatap olmasi, siparislerin teyit edilmesi gibi fonksyonlara sahiptir.


Stok Yönetimi:

Stok Malzemelerinin gerek günlük giris çikis hareketleriyle, gerekse düzenli envanter sayimlariyla yönetimi saglanir. Genis raporlama seçenekleri sayesinde malzemeler detayli olarak miktar ve deger olarak takip edilir. Firma içindeki süreçlere istinaden degisik stok çesitleri (Müsteri, proje, konsinye) ve stok statüleri (Kalite, bloke) standart sistemde mevcuttur. Süreçlere bagli olarak malzemenin gerek genel olarak, gerekse parti yönetimi metoduyla takibi yapilabilir.


Malzeme Ihtiyaç Planlamasi:

Üretim ve tedarik süreçlerini kontrol etmek amaciyla kullanilan, üretim planlama ve envanter ihtiyaci kontrol sistemidir. SAP sisteminde satinalma süreçleri için MIP ve üretim süreçleri için MIP olarak ikiye ayrilir. Satinalma süreçlerinde yeniden siparis seviyesi ile planlama, tahmine dayali planlama ve ritmik planlama gibi çesitli modellerle malzeme ihtiyaç planlamasi süreçleri yürütülür. Üretim tarafinda kapasite planlamasi, satis ve üretim kaba planlamasi ile birlikte malzeme ihtiyaç planlama süreci yürütülür. Temelde geçmis ve gelecekteki veriler kullanilarak planlama yürütülür ve sonuçlar detayli bir sekilde raporlanabilir. Istege bagli olarak malzeme ihtiyaç planlamasinda çesitli satinalma belgeleri otomatik olarak olusabilir.


Lojistik Fatura Kontrolü:

Saticilardan gelen faturalarin sisteme girilme süreçlerini kapsar. Tolerans ayarlamalariyla faturalardaki miktarlar ve tutarlara göre blokaj islemleri uygulanabilir. Firma sürecine göre gelen faturalarin ilk önce ön kaydi yapilabilir. Ön kayittan daha sonra faturanin gerçek kaydi için ilgili departmanlara is akislari araciligiyla bilgi gönderilebilir. Belirli araliklarla satici ile anlasmali olarak (mal girisi, konsinye tüketimi gibi verilere dayali) toplu hesaplasmalar otomatik olarak yapilabilir.


Degerleme ve Hesap Belirleme:

Malzemelerin dahil oldugu stok yönetimi ve fatura kontrolü süreçleri, muhasebesel islemler gerektirmektedir. Malzeme yönetimi, muhasebe tarafindaki hesaplarin hangi kriterlere göre hangi islemlerde belirlenecegine dair genis olanaklar sunmaktadir. Ayrica malzemenin ayni hesap üzerinde farkli kriterlere göre ayri degerlemesi gibi imkanlar da mevcuttur.


Lojistik Bilgi Sistemi:

Standart ve esnek analizler sayesinde, istenilen ölçütlere göre raporlama yapilabilmektedir. Satinalma süreçleri ve stok yönetimi süreçleri için ayri bilgi sistemleri mevcuttur.


Avantajlar:

Günlük gerçeklesen envanter ve tedarik süreçlerini optimize eder. Amaç hangi malzemeye, ne zaman ve ne kadar ihtiyaç oldugunu bulmaktir. Minimum stok seviyesi sayesinde, stok maliyetlerinin azaltilmasina yardimci olur. Hizmetler veya ürünler, üretim veya müsteriye teslimat için zamaninda hazir edilir. Üretim aktivitelerinin planlanmasina, teslimat planlarinin düzenlenmesine ve satinalma aktivitelerinin düzenlenmesine yardimci olur. Malzemeler ihtiyaç olan zamanda hazir olacagindan üretim yeri verimliligi artar. Malzeme kullanilabilirligi müsteri talepleriyle dogrudan iliskili oldugundan müsteri memnuniyeti artar.
 
Üst