SAP Modül Sertifikası Nasıl Alınır?

Bilgi Kaynak Erişimi
SAPUzman
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
 1. SAP MM
 2. SAP PP
Katılım Bölgesi
 1. İzmir
Merhabalar,

Bu yazımızda, çoğu kişinin merak ettiği SAP Modül Sertifikalarının nasıl alınabileceğini açıklayacağım.

Öncelikle SAP eko sisteminde yer alabilmeniz için, SAP Modül Sertifikalarına ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak her yerde olduğu gibi, SAP Modül Sertifikaları sizin SAP modül bilginizi resmileştirir. Bundan dolayı SAP Modül Sertifikalarının mümkün ise alınması her zaman kişiler için faydalı olmuştur.

1539164536754.png


SAP Şirketi, kullanıcılar için farklı modüllerde sertifika programları hazırlamıştır. Sertifika programları 2 farklı seçeneğe sahiptir.

 • SAP Çözümü (SAP Business One, İş Nesneleri, SAP ERP, Netweaver, PLM vb.)
 • Rolünüz (Geliştirme, Uygulama, Teknoloji)
Yukarıdaki detayı daha da detaylandırmak gerekir ise, siz sd modülü üzerine sertifika almak ister iseniz, SAP Çözümü alanında SAP ERP, Rolünüz alanında Uygulamacı olmalısınız. Sertifika programı sonucunda Sertifikalı SAP SD Uygulama danışmanı yada analisti olabilirsiniz.

SAP üzerinden alınan güncel bilgilere göre, SAP ’nin şu anda yaklaşık 220+ sertifikasyon programı bulunmaktadır.

Her SAP Modül Sertifika programının 2 seviyesi bulunmaktadır.

 • Genel Ortak : Bu seviye, kişinin eğitimi ne olur ise olsun alabileceği sertifika seviyesidir. Kişi istediği modül üzerine Genel seviyesinde sertifika alabilir.
 • Profesyonel : SAP Modülleri üzerine uzmanlaşmış kişilerin alabileceği sertifika seviyesidir. Örneğin, SAP Modül Danışmanlarının bu seviyede sertifika eğitimleri almış olmasında fayda bulunmaktadır.(Profesyonel seviye sertifikasyonlarının da yıllarca süren pratik iş tecrübesi gerektirdiğini ve gerçek hayat senaryolarına hitap ettiğini unutmayın.)

1539165268695.png


Uygunluk Kriteri
SAP ERP programının temel modüllerine ait sertifikaları alabilmek için herhangi özel bir kriter bulunmamaktadır. Kendinize inanıyor, zorluklar size yolunuzdan döndürmüyor, okumayı ve araştırmayı seviyor iseniz, siz de istediğiniz SAP Modül sertifikasına sahip olabilirsiniz.

SAP Modül Sertifika Programlarına Nasıl Kayıt Olunur?
2014 yılından beri SAP sertifika programları sadece SAP eğitiminden satın alınabilmektedir. Pearson Vue artık SAP sertifikasyonu için ödeme kabul etmemektedir.

Pearson VUE’de alınan SAP Sertifikasyon sınavlarına kayıt işlemleri nasıl yapılır?
 1. Öncelikle SAP User Numarası alabilmek için yerel SAP Eğitim departmanınıza başvuruda bulununuz. Eğer şirket içerisinde SAP Eğitim departmanı yok ise direk olarak SAP Türkiye ile [email protected] mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
 2. SAP eğitiminden 500$ ödeyerek bir kupon satın alın.
 3. Pearson Vue ile bir hesabınız yoksa yeni bir web hesabı oluşturun. Buradan Pearson Vue web sitesine erişim sağlayabilirsiniz.
 4. Pearson Vue hesabınıza giriş yapın ve sınav randevunuzu programlayın.
 5. Ödeme ekranında “Kupon / Promosyon Kodu” yazan alana SAP’ye ödemiş olduğunuz tutara ait makbuz numaranızı girin.
SAP Modül Sertifikası Almaya Hazırlananlar için küçük tüyolar
 • Doğru sertifikasyon seviyesini tercih edin.(Genel veya Profesyonel sertifika sınavı)
 • Modül için aramanızı doğrudan sertifikasyon web mağazasında başlatın. Buradan SAP Modül Sertifika programlarına erişim sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki tüm bilgileri almak için ülke ve dili seçin.
 • SAP ’de yeniyseniz, eğitim ve sertifikasyon mağazasını kullanın, öğrenme ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok çeşitli eğitim seçenekleri sunar. Buradan ilgili mağazaya erişim sağlayabilirsiniz (e-öğrenme kurslarını da içerir.)
 • Sertifikasyonunuz için hangi konuların önemli olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ders programını gözden geçirmelisiniz. Sertifika sitesinde, ilgili konulara genel bir bakış bulabilirsiniz.
 • SAP eğitimi ayrıca kendi sitesinde bazı örnek sorular sunmaktadır; Bunlar geçmiş sınavlarda sorulan gerçek sorulardır. Bu soruları her sınav için sertifika detaylarında bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak SAP Modül Sertifika programlarını görebilirsiniz. İlgili sertifika programının en altında daha önce çıkan soru örneklerini görebilirsiniz.
 • SAP ERP programını, SAP yayın evinin çıkardığı kitaplardan öğrenmek, sertifika programları için daha iyi olacaktır. SAP yayınevi kitaplarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • SAP öğrenme merkezi (SAP Learning Hub) genel kullanım kılavuzu, bir forum aracılığıyla SAP çözüm uzmanlarıyla etkileşime girme olanağı sağlar. Aynı zamanda çeşitli dillerde çoklu kurslar sunmaktadır.
Umarım bu yazımda da sizlere faydalı olabilmişimdir. Lütfen sorularınızı yazımızın yorum alanına yazınız. Ayrıca bilgilerden çok kişinin haberi olabilmesi için paylaşımda bulunmanızı rica ederim.
 

I3raveTurk

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Kas 2018
Mesajlar
4
Tepki puanı
0
Puanları
1
Yaş
33
Kullandığınız SAP Modülleri
 1. SAP ABAP
Katılım Bölgesi
 1. İstanbul
Çok tesekkurler
 

Esraezmeci

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ara 2018
Mesajlar
13
Tepki puanı
4
Puanları
3
Yaş
31
Kullandığınız SAP Modülleri
 1. SAP MM
 2. SAP SD
Katılım Bölgesi
 1. Gaziantep
Merhaba Övünç bey ,
Ben sap MM Modülü için sertifikasyon programına katılmak istiyorum fakat web sitesinden baktığım kadarıyla bir çok alt süreç var hepsini almam gerekiyormu?
Veya MM modulu diyince su şu alt dersleri veya sertifikaları almalısınız dediğiniz veya yönlendirme iz olabilirmi?
8324

8325
 
Üst