BİLGİ SAP Raporlarınızı SQL ile Yönetin Spoolkit Kullanımı

Konu Kategorisi
  1. SAP GUI
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Bu yazıda, SAP verilerini harici bir veritabanında almak ve sonra temel bir SQL raporu oluşturmak için basit bir örnek üzerinde duracağız.
SAP 'de SE16N'yi veya başka bir raporu çalıştırabiliyorsanız, kendi verilerinizi temel alarak bir SQL raporu hazırlamanız ve oluşturmanız mümkündür.

theproblem.png


Bu konunun amacı nedir?
SE16 ve Excel'e aşina olan ve SQL kullanmaya başlayarak analiz sürecini hızlandırmak isteyen kullanıcılara SAP Business Analysts yolunu açmak.

Neye ihtiyacım var?
Bir SAP sistemine erişim sağlayın, ardından konu içeriğinde belirttiğim gibi Spoolkit isimli bir program indirin.

SQL'i bilmem gerekiyor mu?
Tabiki de bilseniz çok iyi olur - ama bunu temelleri ile öğrenmek için bu konuyu kendinize teşvik olarak kullanın. Basit bir "seçim" deyimine hakim olursanız, işin yarısı tamamlar ve hedefte ulaşmak istediğiniz noktaya varırsınız.


Bu konu İçindekiler ? Neler var Neler?

Arkaplan
- Spoolkit nedir?
-Spoolkit Kurulum
-SQLite veritabanı

Uçtan uca örnek
- SAP 'den veri alma
- Dosyayı PC'ye yükle - Veriyi veritabanında Spoolkit ile yükle
- Verileri SQLite'de görüntüle
- Spoolkit'te SQL raporu oluşturun
- SQL Raporlarını

İndirin ve Destekleyin
- Destek
- İndirilenler

Arkaplan

Tipik işlem: SE16N veya diğer SAP raporlarını çalıştırırsanız, sonuçları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Excel'e içe aktarın ve çok sayıda temizleme, filtreleme, vlookup, pivot tablo ve diğer büyülerden sonra sonuçların elde edilmesini sağlarsınız.

Bu, işin içinden hızlıca çıkan kullanıcı mükemmeldir, ancak düzenli bir şekilde aynı şeyi yapmanız gerekiyorsa zaman alıcı ve hataya eğilimli bir noktada sıkıntı yaratıyorsa - ana verilerin kalitesini kontrol etmek için rutin bir süreç olarak bu işlemleri yapmak hatadır ve iyileştirmek için adım atmalısınız.

Neden?. Bir SQL veritabanı tekrarlı analiz için idealdir. Kurulumu daha uzun sürer, ancak analizi çoğaltmak çok daha hızlıdır.

SAP spool dosyalarını hızlı bir şekilde bilgisayarınızda bir veritabanına almak için "Spoolkit" adında bir yazılım aracı kullanacağız. Spoolkit'in bu sürümü kurulum gerektirmez. Sadece EXE dosyasını indirin, PC'nize kaydedin ve çalıştırın. Yazılımı şu adresten indirebilirsiniz: Spoolkit - Automate SAP reports with SQL[spoolkit.com]

Nedir bu Spoolkit? Nerden Çıktı?

PC veya yerel ağ üzerinde çalışan standart bir SQL veritabanına uygun yazılım programıdır. Arka planda SE16, SQVI veya diğer SAP raporlarını çalıştırarak ve bunları bilgisayarınıza indirerek veri dosyalarını yaratırsınız. Veri veritabanında olduğunda standart SQL ile Spoolkit raporları oluşturabilir veya mevcut raporlama araçlarını kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki iş senaryolarında başarıyla kullanılmıştır:

- Ana veri kalitesinin günlük kontrolü
- Veri dönüştürme dosyaları oluşturun ve geçiş sonrası kontrollerini otomatikleştirin
- Birden çok SAP raporunun tek bir raporda birleştirilmesini otomatikleştirin
- Mevcut raporun henüz mevcut olmadığı ticari işlemlerde istisnaları ile yönetin

Spoolkit, SAP raporlarının veya herhangi bir BI'nın yerine geçmez.
Spoolkit SAP ECC raporları ile çalışma sürecini otomatik hale getirir. Vurgu hızlı, analiz ve prototip üzerinde gerçekleşir.

Spoolkit'in oluşturulmasında gereklilikler:

- Hızlı prototipleme: Saatler ya da günler yerine dakikalar içinde bir rapor alabilmeli.
- SAP Standard ile Çalışın: Ortalama SAP kullanıcısına ait veri ve işlemleri kullanır. Bu durumda SE16 veya diğer SAP raporlarının sonuçlarını kullanılır diyebiiriz. Bazı fantastik ticari raporlama ve BI araçları mevcuttur, ancak bunların tümü yüklenecek uzman desteğir veya diğer ABAP programları gerektirir. Bu çözümle, baskı biriktirme dosyalarını (SM37, SP01) indirebilirseniz, Kısaca, SAP 'den raporları geliştirmenin ve otomatikleştirmenin bir yolu.
- Veri asla PC'nizi terk etmiyor: Güvenlik ve gizlilik nedeniyle veriler yerel PC'de kalmalıdır. Çözüm, yerel olarak çalışan bir uygulama olmalıydı, bir bulut ya da SaaS tipi çözüm değil.
- Herhangi bir üçüncü parti yazılımı gerekmez: Spoolkit'in OSS (Açık Kaynak Yazılımı) sürümü için bir veritabanına kurulum veya erişime gerek yoktur. Dolayısıyla SQLite veritabanı motorunu kullanma kararı. Spoolkit ayrıca PostgreSQL, MySQL ve diğerleri gibi istemci sunucu tipi veritabanlarıyla da kullanılabilir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa bana ulaşın.
- Kurulumu basit: Bu durumda, sadece EXE'i indirin ve yürütün. Hatta bir bellek çubuğundan çalıştırılabilir

Spoolkit Kurulum

Açık Kaynak (Ücretsiz) sürümünü Spoolkit web sitesinden indirebilirsiniz - Spoolkit - Automate SAP reports with SQL [spoolkit.com]

İndirilen dosyayı PC'nizde başka bir klasöre kaydedin. Aynı klasör SQLite veritabanı dosyasını saklamak için kullanılacaktır. Aşağıda, indirilen dosyayı “C: \ spoolkit” e kaydettim.

spoolkitexe.gif

Programı çalıştırırken, küçük bir web sunucusu çalıştıran bir komut satırı penceresi açacaktır - arka planda açık bırakın.


icon.gif

Komut satırı penceresinde çalışan program ile - programa erişilecek URL http: // localhost: 9119 / [localhost] Tek bir kullanıcı programı olmadığı için kullanıcı adı veya şifre gerekli değildir. Program ayrıca varsayılan tarayıcınızı bu URL ile açacaktır.

OSS sürümü için SQLite veritabanı

SQLite, Spoolkit'in OSS (Açık Kaynak) sürümüdür, dolayısıyla temel SQL sorguları için yükleme gerekmez. SQLite veritabanı dosyası (spoolkit.db), spoolkit.exe dosyasının kaydedildiği yerdeki aynı klasörde oluşturulacaktır. Daha karmaşık sorgular için - bir istemci sunucu veritabanı daha uygun olacaktır, önerilen çözüm PostgreSQL'dir.

Uçtan uca bir örnek ile ilerleyelim!

SAP de temel adımlar şunlardır:

- Bir SAP spoolfile'ı (SP01) oluşturacak şekilde SAP (BACKGROUND) modunda bir rapor çalıştırın
- SAP dosyasını PC'nize indirin Spoolkit
- SAP formatını tanımlayın
- Veri dosyasını veritabanına yükleyin
- Bir SQL raporu oluşturun
- SQL raporunu çalıştırın

steps.gif


Tutarlı bir dosya formatı elde etmek için - tüm SAP raporları ARKA PLAN modunda çalıştırılmalıdır. Bunun nedeni, (1) indirilebilen bir spoolfilenin yaratılması ve (2) spoolfilin tutarlı bir formatı olmasıdır. Bu durumda bir '|' ayırıcı.

Örneğimiz için - Müşteri uzmanlarını indireceğiz ve ülke başına müşteri sayısını gösteren basit bir rapor hazırlayacağız. Müşteri temel verileri Tablo KNA1'de saklanır - bu yüzden SE16N'yi kullanarak buradan indireceğiz.

SAP'den veri alma

Spoolkit'i kullanmadan önce - SAP 'den örnek bir 'spool' dosyası alırız. Herhangi bir raporu arka plan modunda çalıştırdığınızda SAP bir biriktirme dosyası oluşturur. SE16, SE16N, SQVI veya başka bir SAP raporunu arka plan modunda kullanabilir ve daha sonra SM37 veya SP01 aracılığıyla dosyayı indirebilirsiniz.

Bu örnekte, Müşteri Master - Genel veri tablosundan bilgi indirmek için SE16N kullanacağım.

se16nkna1.gif


Bu durumda çok fazla kayıt olmamalıdır - bu nedenle dosya küçük olmalıdır (9MB) . Raporu önalan modunda değil, arka planda (iş olarak) çalıştırmanız önemlidir. Menü: Tablo Gösterimi -> Yürüt -> Arkaplan (veya Ctrl-F8).

se16nbackground.gif


SM37 ile arka plan işinizin ilerlemesini takip edebilir ve SM37 (veya aynı anda birden fazla dosya indirmek istiyorsanız SP01) yoluyla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Dosyayı PC'nize indirin

Arka plan işinin durumunu görüntülemek için SM37 işlemlerini ve oluşturulan dosyayı seçmek için SP01'i kullanın.

export.gif


Adım 1 - İş bittiğinde
Adım 2 - İşi seçin ve biriktirme üzerine tıklayın. Buna SP01 işlemiyle de erişebilirsiniz.
Adım 3 - PC'nize indirme işlemini başlatmak için Menü: Biriktirme İsteği => Forward => Metin Olarak Dışa Aktar.

m27.gif


Bu mesajı gördüğünüzde (ekranın solunda) işlem tamamlanır ve dosya PC'nizde bulunur. Dosya adı, SAP sistem adınızın ilk 3 karakterinden oluşur + spool numarasının ardından .TXT

Dosyanın PC'nize kaydedildiği dizinin tamamını görmek için Durum çubuğuna çift tıklayın. Daha sonra tekrar kullanacağınız için panoya yolunu kopyalayın. Benim için bu oldu: C: \ Belgeler \ SAP \ SAP GUI
Yorum: Gerekirse, bu dizin SAP 'de değiştirilebilir

Dosyayı PC'nizde onaylamak için Windows Gezgini'ni kullanın. Ayrıca, daha sonra buna ihtiyaç duyacağımız dizini de not edin.

archive.gif


Spoolkit ile veritabanında veri yükleme (EXE dosyasını çalıştırın) - “Load files” - http: // localhost: 9119 / loadfiles [localhost] bölümüne gidin. Kullanılacak klasörü seçin - bu, indirilen dosyaların nerede kullanılacağıdır yüklemek için hazır olun.

select.gif


TXT dosyalarının alınacağı dizin budur. Kurulum ekranında, anahtar sapdir ve Değer dizin olmalıdır. Dizini dosya gezginizden kopyalayın / yapıştırın. Yönerge herhangi bir zamanda menüden değiştirilebilir: Kurulum, Genel Ayarlar.

settings.gif


Şimdi dizini belirledik - “Dosyaları Yükle” üzerine tekrar tıklayın. Dosyanızın listelendiğini görmelisiniz.

tablename.gif


Spoolkit'in verileri yüklemesi için, kurulumda üç şeyi tanımlamanız gerekir - bu sadece her dosya türü için bir kez yapılır:
(1) Dosya türünü tanımlamak için kullanılacak “anahtar kelime”.
(2) Alan adlarının dosyadan nereden alınacağı (“başlık” alanı)
(3) Veri tablosunun hangi veriye yükleneceği

KEYWORD, tanımlamak için kullanılabilecek TXT dosyasında bulunan tek kelimedir. ne tür bilgi yüklenecek. Normalde tablo adı (veri SE16N'den geliyorsa) veya dosya SQVI veya başka bir SAP raporundan kaynaklanıyorsa rapor adıdır. Anahtar kelime ne kadar iyi olursa o kadar iyidir.

HEADER FIELD dosyasında, alandaki nmaes'i oluşturmak için kullanılacak dosyadaki satırı almak için kullanılır.

Tablo adı, verilerin depolanacağı tablodur. Herhangi bir veritabanı tablosu adını kullanabilirsiniz. Genellikle SAP 'de aynı ismi kullanırım ancak “r_” ile başlarım. Böylelikle ham verileri veritabanına yerleştirmeden önce son tablosunda saklayabilirim.

Anahtar kelimeyi ve üstbilgiyi tanımlamak için TXT dosyasındaki ilk birkaç satıra bakmanız gerekir. Dosya adını tıklayarak doğrudan Spoolkit'ten yapabilirsiniz. Uygun "anahtar kelime" ve "başlık" alanlarını tanımlayabilmeniz için ekranda ilk 100 satırı gösterecektir.

file.gif


Soldaki siyah sayılar satır numarasıdır (yalnızca bilgi için). Benim durumumda, satır 1'deki "KNA1" metnini, bunun ne tür bir bilgi olduğunu ve alan adlarını içeren satırı tanımlamak için satır 7'deki "posta kodu" metnini benzersiz olarak tanımlamak için "anahtar kelime" olarak kullanacağım. Ve ben veritabanında saklanan verileri istiyorum r_kna1 (herhangi bir uygun veritabanı tablo adını seçebilirsiniz)

. Dosyadaki anahtar sözcük ve başlık alanlarını aramak büyük / küçük harfe duyarlı değildir.

Hangi "anahtar kelime" ve "başlık alanı" kullanacağınızı belirledikten sonra - ilgili bilgileri eklemek için SAP dosya biçimini tanımlayın.
http: // localhost: 9119 / admin / filesetup / [localhost] Ardından yeni bir giriş ekleyin

define.gif

Save / Kaydet

format.gif


Artık dosyayı yüklemek için Spoolkit için gerekli ayarları yaptık. Bu örnekte - “kna1” anahtar kelimesine sahip olan ve “posta kodu” içeren bir başlık alanına sahip herhangi bir yeni dosya “r_kna1” tablosuna yüklenecektir

Anahtar kelime ve Başlık alanının tanımlanmış olup olmadığını görmek için “Dosyaları Yükle” ye tekrar tıklayın.
Dosyanın içinde: http: // localhost: 9119 / loadfiles [localhost]

startload.gif


Program hangi zorunlu alanları ve hangi tabloyu kullanmıştır?
Artık dosyayı radyo düğmesi ile seçebilir ve “Dosya yükle” ye basabilirsiniz. Yeşil mesajı alırsanız, veriler veritabanınıza doğru şekilde yüklendi.
SQLite veri dosyası, spoolkit.EXE dosyanızın olduğu ve spoolkit.db olarak adlandırıldığı dizinde olacaktır.

loadok.gif


Veriyi veritabanına başarıyla yükledikten sonra, Spoolkit'in TXT dosyasını tarih damgalı bir arşiv klasörüne taşıyacağını unutmayın. Daha sonraki bir aşamada tekrar yüklemeniz gerekiyorsa, geri taşıyın ve işlemi tekrar yapın.

folder.gif


Verileri SQLite veritabanında görüntüle

Şimdi Spoolkit'te bir rapor üretmek istiyoruz. Yapmadan önce - veritabanındaki verileri incelemek istiyoruz - bizim durumumuzda SQLite. Verileri görüntülemek ve SQL ile devam etmenin en kolay yolu, ücretsiz SQLite tarayıcı uygulamalarından birini kullanmaktır. Ayrıca, bu üçüncü taraf araçlarını, Spookit'te bir rapor oluşturmadan önce SQL ifadelerinizi test etmek için de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki “SQLite için DB Tarayıcı” kullanıyordum - http://sqLitebrowser.org/. [sqlitebrowser.org] SQLite

dbbrowser.gif


TIP için DB Browser ile görüntülendiği şekilde yüklediğim veriler : SQLIte, bir istemci-sunucu veritabanı değildir ve veritabanını kilitlememeye özen gösterilmelidir. SQLite veri dosyanızla başka bir program kullanırsanız, veritabanını mümkünse Salt okunur modda açın.

“SQL Scanner için DB Browser” kullanarak birkaç SQL deyimi çalıştırmayı deneyelim

r_kna1'den * seçin cl = '800' limit 10;

select2.gif


Ülke başına müşteri sayısı alalım. Excel'de bir pivot tablo ile yaptığınız gibi.

ülke olarak cty'yi seçin, r_kna1'den tel olarak sayımı (*); burada cl = '800' grubu 1;

dk.gif


Spoolkit'te SQL raporu oluşturun

Yukarıdaki iki SQL deyimini bir Spoolkit raporu olarak dağıtmak istiyoruz. Spoolkit'te, Kurulum, Rapor oluşturma menüsü altında yeni bir rapor oluşturun.http: // localhost: 9119 / admin / setup / [localhost]

markup.gif


Ülke başına ### Özet
--sql
ülke olarak cty'yi seçin, r_kna1'den tel olarak sayımı (*); burada cl = '800' grubu 1;

--Metin
10 müşteri örnek seti

--sql
r_kna1'den * seçin cl = '800' limit 100;

Bir Spoolkit raporlarında, bir veya daha fazla SQL ifadesinin metni veya sonucu olabilir. Metin, Markdown biçimine göre oluşturulabilir[guides.github.com]). Programın SQL veya METİN olup olmadığını belirlemesi için rapor oluştururken “--text” veya “--sql” ile yeni bir bölüm başlatmanız gerekir.

Rapor oluştururken önemli noktalar:
- Spoolkit raporları, Metin veya bir veya daha fazla SQL ifadesinin sonuçlarından oluşabilir.
- '--sql' ile bir satır ekleme, aşağıdaki satırların bir SQL ifadesi olacağını belirtir
- '--text' ile bir satır ekleyin, aşağıdaki satırların metin veya yorumlar olacağını belirtir
- Varsayılan tür - metin ve varsa en az 5 boş satır, ayrıca Metne geri dönecek

Örnek bir rapor
Raporu Çalıştırma


report1.gif


Örnek rapor

report2.gif


Uçtan uca çalışma süreci. Artık yeni bir spoolfile dosyasını çok hızlı bir şekilde yeniden işleyebilmeli ve güncellenmiş otomatik raporu saniyeler içinde alabilmelisiniz. Tablo verileri için SQVI'yi (SE16N yerine) kullanmak ve belirli bir varyantı kaydetmek en iyisidir. Bu şekilde tablo alanlarını bilmeniz daima tutarlı olacaktır.

İndirme ve Destek http://www.spoolkit.com/ adresinden

En son Spoolkit programını indirin [spoolkit.com] Dosyayı PC'nizde ayrı bir klasöre kaydedin ve hemen kullanmaya başlamak için EXE dosyasını çalıştırın.

Desteği

Spoolkit şu anda Alpha modunda. Bu nedenle hatalarla dolu ve hatta PC'nizde çalışmayabilir. Güncellemeler normal tabanlarda mevcuttur - herhangi bir yorumunuz varsa lütfen tekrar kontrol edin veya doğrudan bana e-posta ile gönderin. Yükseltmek için yeni EXE dosyasını indirip çalışma klasörünüze kaydedin.

Bu yayını veya programı bulursanız veya herhangi bir yorumunuz veya sorunuz varsa lütfen benimle iletişime geçin.

Bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:
Üst