SAP Sertifikası Üzerine 7 Şehir Efsanesi

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Kullancıların telefonla arayarak Eğitim ve Setifikasyon süreci sonrası başarılı olmaları durumunda Kariyerleri için değişim etkisinin nasıl olacağını yada şekilleneceğini sormaları sıkça karşılaştığımız bir durum.

Egemen Atkaya'nın bir yazısını bu sorulara cevap olmuş ;


Özellikle üretim alanında faaliyet gösteren şirketlerin SAP 'ye geçmesi bu konudaki eleman açığının günbegün artmasına yol açıyor. SAP sunduğu imkanlar ile muazzam bir yazılım ancak etkili kullanamadıktan sonra masaüstünüzde bir ikon olmaktan öteye gidemiyor.

Etkili kullanmak için Key user ve Super user dediğimiz alanında SAP 'nin nasıl kullanacağını bilen insanların yetiştirilmesine ihtiyaç bulunuyor, bu kişiler ayrıca dışarıdan danışman olarak ta alınabilir. İyi bir kullanıcı olmak için SAP sertifikasyonu gerekli.

SAP sertifikasyonu birçok bireyin hedeflerine varmasına yardımcı oluyor. Fazlası ile danışman ulaşmak istedikleri yere daha hızlı ulaşıyor. Ancak buna acaba sadece SAP 'mi etken ?

Elbette SAP bilgisi tartışılmaz bir üstünlük sağlıyor ancak bu acaba biraz abartılıyor mu ?

1. SAP Sertifikasyonu İş Garantisi Sağlar.
SAP ile ilgili belgelendirmeyi geçen herkeste iş garantisi ile ilgili bir algı oluşuyor. Geçmişte böyle bir durum mevcut idi, insanlar hayal ettikleri pozisyonlara daha kolay ulaşıyorlardı. Ancak günümüzde belgelendirme ile ihtisaslaşmak gerekiyor. SAP 'inin ilk günlerinde insanlar çoğu alanda iş bulabiliyordu, ancak bu geride kaldı.

Belgelendirilmiş uzman sayısı günden güne artıyor ve pazar bu insan kaynağı tedariği konusunda daha olgun hale gelmiş durumda. Şirketler sadece belgelendirmeden ziyade arkasında tecrübe de aramaya başladılar.

2. SAP Sertifikasyonuna Yaptığınız Yatırımın Dönüşü Hızlı Olur.
Bunun ile ilgili kesin bir kabul edilmiş kanı yok. Günümüzde beceriler çok çabuk eskiyebiliyor, dolayısı ile her belgelendirmenin yatırım dönüşü iyi oranda olmayabilir. İnsanlar bu belgelendirmeler için banka kredileri çekmekte ve bu kısa vadede hüsrana dönüşmekte.

Lütfen 5 haftalık SAP eğitimi sonunda testi geçip bu bedeli 1 yıl içerisinde tazmin edebileceğinizi düşünmeyin. Çoğu durumda bu gerçekleşmiyor. Bardağın diğer yarısını düşünmekte fayda var.

3. SAP İle İlgili Bir İş Bulmak İçin Belgelendirme Şarttır.
Pazarda sertifikası olmayıp belgeli olanlardan daha fazla para kazanan danışmanlar mevcut. Dolayısı ile sertifikanın çok önemi yok, ancak aynı tecrübede iki isim havuzun içinde kalırsa belgelendirilmiş olmak elbette fayda sağlayacaktır. Ancak müşteriler her zaman sonuçları daha yüksek getirenleri ister.

Enteresan bir şekilde SAP sınavını geçemeyip çok iyi danışmanlık yapan insanlar mevcuttur.

4. SAP Sertifikasyonu İle İş Görüşmeniz Başarılı Geçer.
SAP Belgelendirme kurs sistemi sistematik olarak kurulmuştur, böylece konseptler üzerine köklü bilgiler verir. Sınavı geçmek konusunda da son derece faydalıdır, ancak bu iş görüşmeleri için geçerli değildir.

İş görüşmeleri genel becerilerinizi görmek için değişik parametreler üzerine kurulur. Ancak sadece belgelendirmeyi kapsamaz. Elbette belgelendirme kurs sırasında edindiğiniz bilgileri vermek için faydalıdır, ancak tüm beklentileri karşılayamayabilir.

5. SAP Sertifikası İle Müşteri Beklentilerini Yerine Getirirsiniz.
Evet sistemin fonksiyonelliği üzerine size iyi bilgi verir, özellikle kendi alanınızda taze bilgilere sahip olursunuz. Daha işin başında işin geneli hakkında iyi bilgi edinirsiniz, ancak sistemin ne kadar karışık olduğu konusunda kafanız karışır. SAP modüller ile birbirine bağlı bir sistemdir, ve kendi modülünüze bağlı kaldığınız için büyük resmi görmekte zorlanırsınız. Üstlendiğiniz proje birkaç modülü kapsıyorsa hedefi getirmekte zorluk çekebilirsiniz.

6. SAP Sertifikası Size İyi Para Kazandıran Bir İş Sağlar
SAP sertifikasını aldıktan sonra hemen yüklü para kazanılacağına dair bir görüş hakim. Çoğu danışman bu konuda başvurdukları yerden ret cevabı almışlardır. Bunun nedeni SAP 'ye 25 günlük bir kurs gibi muamele yapmışlardır. Evet CV'de çok hoş ve güzel gözükür, ancak SAP uzmanlığı zaman ve kendini adama gerektirir.

7. SAP Sertikası Kariyerinizdeki Yegane Şeydir
Çoğu kişi SAP sertifikasının kariyerleri için yeterli olduğunu düşünür. Ancak daha sonra SAP'nin değişken dünyasında kaybolurlar. SAP sabit bir yapı değildir ve sürekli güncellenip yeni modüller eklenir. Şu an sahip olduğunuz bilgiler birkaç yıl için eskir. Asıl önemli olan bir profesyonel olarak kariyerinize sürekli öğrenme beceri eklemektir, hayatınızdaki tek şey SAP değil - onunla birlikte ayrıca yeni şeylerde öğrenin.
 
Üst