SAP Sisteminde Çift Fatura Kontrolü ve Mükerrer Girişin Engellenmesi

Konu Kategorisi
  1. Financial Accounting (FIN)
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Merhabalar,

Bu yazımızda mükerrer veri girişini önleme amacı ile SAP ’nin standartlarında bulunan Çift Fatura Kontrolünün çalışma mantığını ve istenilmesi durumunda bu hata iletisinin nasıl uyarı iletisine çevirilebileceğinden bahsedeceğiz.

Öncelikle, faturalama işlemleri cari bazından yapılan bir işlem olmasından dolayı, çift fatura kontrolü de cari bazlı yapılan bir kontroldür. Bundan dolayı satıcı kartları içerisinde aşağıdaki belirtilen ekran görüntüsünde ki alanda Çift Fatura Knt alanının işaretli olması durumunda, bu kontrol çalışacaktır.

Satıcı Kartı oluştururken yada değiştirirken Ödeme İşlemleri başlığı altında bulunan çift fatura knt alanının işaretli olması gerekmektedir.

sap-sisteminde-%C3%A7ift-fatura-kontrol%C3%BC-1.png
SAP Sisteminde Çift Fatura Kontrolünün amacı yukarıda da bahsettiğim gibi, daha önceden sisteme girilmiş olan bir faturanın, tekrardan sisteme girilmesine engel olmaktır.

FB01 veya F-02 işlem kodu üzerinden örnek senaryomuzu yürütecek olur isek, daha önceden Çift Fatura Kontrolünün yapılmasını istediğimiz S005399 nolu satıcımıza ait U-987987 nolu faturasını 25.04.2018 tarihi itibari ile sisteme girişini yapıyoruz.

sap-sisteminde-%C3%A7ift-fatura-kontrol%C3%BC-2.png


31 Kayıt anahtarı ile 1.000 TL’lik bir mal alımını gerçekleştirerek, bu tutarı 770*’lı bir gider hesabına mahsuplaştırıyoruz.


sap-sisteminde-%C3%A7ift-fatura-kontrol%C3%BC-3.png


Gider hesabına aşağıdaki gibi kayıt attıktan sonra belgeyi kayıt altına alabiliriz.

Akabinde senaryomuz gereği aynı faturayı tekrardan girmek istediğimizde, aşağıdaki ekran görüntüsünde ki gibi hata alırız.

sap-sisteminde-%C3%A7ift-fatura-kontrol%C3%BC-5.png
 
Üst