İPUCU SAP Sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Dönüştürme

Konu Kategorisi
  1. SAP GUI
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Nasıl Çevirebiliriz sorusunun cevabını arıyacağız.

SAP Sisteminin gerek standart hata mesajları veya bizlerin z’li hata kodları istenilmesi durumunda uyarı mesajına çevrilebilir. Bu işlemi yapmamızın nedeni, bazı durumlarda oluşan süreç değişikliği veya işlemi devam ettirebilmek için hata mesajının geçirilmesi olabilir.

SAP Sisteminde mesaj işlemlerini daha önce detaylı olarak anlatmıştım. Buraya tıklayarak ilgili yazıya erişebilirsiniz.

SAP sisteminde Hata Mesajlarını Uyarı Mesajına Nasıl Çevirebiliriz konusuna dönecek olur isek, öncelikle ilgili işlemi oba5 işlem kodu üzerinden yapabilirsiniz.

OBA5 işlem kodu ile hata mesajlarının listesine ulaşıp hata mesajlarını uyarı mesajlarına çevirebilirsiniz.

Öncelikle daha önceki konularımızda yer alan bir hata mesajı üzerinden örneğimize başlayalım.

Daha önceki konularımızda çift fatura kontrolü konusundan bahsetmiştik. Aşağıdaki hata mesajı çift fatura kontrolüne takılan bir kullanıcının aldığı hata mesajıdır.

sap-oba5-hata-mesaj%C4%B1n%C4%B1-uyar%C4%B1ya-%C3%A7evirme.png


Normal şartlarda kullanıcı bu hata mesajının gerçek sorununu bulup düzelterek işlemini tamamlaması gerekmektedir ancak bazı durumlarda bu hata mesajlarının uyarı mesajlarına dönüştürülmesi gerekebilmektedir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görülen hata mesajının F5117 nolu numarası bizim için önemlidir.

F5117 hata mesajının ilk iki karakteri Uygulama Alanının referans etmektedir. Yani F5 karakterleri uygulama alanını referans etmekte iken 117 ise hata mesajının numarasını belirtmektedir.

OBA5 işlem koduna giriş yapıldığında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Application Area(Uygulama Alanı) bilgisini gireceğimiz alan karşımıza çıkacaktır. Bu alanda yukarıda bahsettiğim gibi hata mesajının ilk iki karakterini girebilirsiniz.

sap-oba5-hata-mesaj%C4%B1n%C4%B1-uyar%C4%B1ya-%C3%A7evirme2.png


Uygulama alanı bilgisini girip enter tuşuna bastığımızda, bu uygulama alanına dahil olan tüm hata mesajlarını görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtildiği gibi, Diy alanında E(Error) karakteri bulunmaktadır. Bu alanı ve TG alanını W(Warning) yaparak kayıt butonuna bastığımızda, ilgili işlemi request olarak alıp canlıya aktarabiliriz.

sap-oba5-hata-mesaj%C4%B1n%C4%B1-uyar%C4%B1ya-%C3%A7evirme3.png
 
Üst