BİLGİ SAP Sisteminde Müşteri Ana Verisi Oluşturma İşlemi

Konu Kategorisi
  1. Financial Accounting (FIN)
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Sap sisteminde müşteriler ile ilgili kayıt atabilmek, işlem yapabilmek için öncelikle müşteri ana verisi oluşturmak gerekir.

Mali İşler->Mali Muhasebe->Müşteriler->Ana veriler->FD01-Yarat menü yolu kullanılır.

sap1-1.png


FD01-Yarat ekranı;
sap2-1.png


FD01 ekranında;
Bir şirkette müşteriler, Yurtiçi Müşteriler, Yurtdışı Müşteriler, Yurtiçi Grup içi Müşteriler vs. gibi farklı gruplarda takip edilebilirler. Bu yüzden bu ekranda öncelikle yaratacağımız müşteri hangi grupta olacaksa o grup seçilir, daha sonra şirket kodu verisi girilerek “enter” tuşuna basılır. Müşteri numarasını girmeye gerek yoktur, çünkü müşteri numarası hesap grubu tarafından dahili olarak atanır.

sap3.png


Not: Eğer müşteri numarasını elle kendimiz girmek istiyorsak (özel bir müşteri numarası oluşturmak istiyorsak), dahili atama yapmayan bir hesap grubu seçmemiz gerekir. Böyle durumlar için sistemde tanımlanmış özel hesap grupları bulunmalıdır.

VEYA;

Yeni açacağımız müşteriyi daha önceki müşteri kartlarından birini referans alarakta açabiliriz. Böylece eski bir müşteri kartından kopyalayarak yeni bir müşteri kartı oluşturulur. Bunun için referans alacağımız müşterinin hesap grubu, müşteri numarası ve şirket kodu verileri girilmelidir.sap4-1.png


Gelen yeni müşteri ekranı;sap5-1.png


Müşteri ekranının adres sekmesinde;
  • Hitap Biçimi: Şirket,
  • Ad: Müşterinin adı ve ünvanı, (Nuhat aş. Gibi),
  • Arama Dizilimi; daha sonra müşteriyi ararken hangi kriterde arama yapacağımıza yardımcı olacak bilgiler,
  • Sokak Adresi bölümünden, müşterinin adres bilgileri,
  • Posta kodu adresi bölümüne müşterinin posta kodu bilgileri yazılır ve denetim verileri sekmesine geçilir.
Not: Doldurulması gereken zorunlu alanlar şirketten şirkete farklılık gösterir.sap6-1.png


Denetim verileri sekmesinde;
Satıcı; yaratacağımız müşteri aynı zamanda firmamızın satıcısı ise bu alana satıcı numarası yazılır. Böylece bu müşteriyle ilgili raporlarda müşteriye ait satış işlemlerinin yanında alış işlemleri de yer alır. Eğer müşterinin satıcı numarası biliniyorsa bu alana yazılır, ancak bilinmiyorsa;

Satıcı alanındaki büyüteç ikonuna veya F4 e basarak gelen ekrandan satıcıyla ilgili bir arama dizilimi biliniyorsa ona göre arayarak veya bütün satıcılar arasından o satıcıyı bulup seçerebiliriz.


sap7-2.png


sap8-2.png


Müşterinin vergi numarası bilgileri ile diğer böümlerdeki doldurulması zorunlu olan diğer bölümler ve alanlar doldurulduktan sonra,

Müşteri yarat: Genel veriler şeridinin altındaki “şirket kodu verileri” alanına tıklayarak mutabakat hesabı seçildikten sonra “kaydet” butonuyla kaydedilir.

Ads%C4%B1z2-1.png


sap9-1.png


Mutabakat hesabı: Bir müşteriye ait bütün muhasebe kayıtlarının aktarıldığı ve takip edildiği, her bir müşteri grubu için daha önceden açılmış muhasebe hesabıdır.

Mutabakat hesabını bulmak için yine büyüteç ikonuna tıklayarak arama yardımı kullanılabilir. Büyüteç ikonuyla gelen ekranda sadece müşteri mutabakat hesabı olarak belirtilmiş hesaplar bulunur, bunlardan bağlamak istediğimiz hesaba çift tıklayarak seçebiliriz.

sap10.png


sap11.png


“Kaydet” dedikten sonra ekranın sol altında “Müşteri 1……., ….. Şirket kodunda yaratıldı” ifadesi görülmelidir.
 
Üst