BİLGİ SAP Sisteminde Stok Yönetimi

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
wilkes-peds.jpg


Stok yönetimi gerçekleştirmek için öncelikle fiziki yeterliliklerin sağlanması gerekir. Uygun ölçü ve standartlara sahip depo, sektörün kısaca terminal diye adlandırdığı aslında birbiriyle iletişim halinde bir dizi cihazı içeren Otomatik Tanıma / Veri Toplama (OT/VT) ekipmanları, stok takibini sağlayacak gerekli yazılım, bu fiziki yeterliliklerin temel taşlarıdır.

Bunların ardından depo, bilgi işlem ve satın alma süreçlerini yönetecek insan kaynağı gereklidir. Bu insanların verimli çalışabilecekleri ortamları oluşturmak da fiziki yeterlilikler başlığı altına girer.

Daha önce bu konuya ait bir makale daha yayınlamıştık : Stok Kontrolü

Yeterli teknoloji ve yeterli insan kaynağının bir araya getirilmesi her zaman verimli sonuçlar doğurmaz. Sektörden pek çok yöneticinin şikayet ettiği üzere çoğunlukla stok yönetimini takip etmek için kullanılan yazılımlar fazlasıyla standarttır ve firmaların kendine has ihtiyaçlarına, özelliklerine cevap vermeyebilir.
Yazılımlarla ilgili problem, çoğunlukla yazılımı oluşturan kişinin teknoloji şirketinde çalışan ve perakendeciliği bilmeyen bir teknik eleman olmasıdır. Dolayısıyla yazılım, perakendeciliğin doğasına aykırı şekilde insan unsuruna bağlı anlık değişkenleri dışarıda bırakır şekilde oluşturulursa mekanikleşir.
Ağzına kadar dolu depolardan kaçmanın ilacı tamamen vazgeçmek değildir. Zira yok satmalar, müşteri kaybının başlıca sebebidir.
Stoğu yönetmek kalecilik gibidir. Önce kaleye girecek gollerin önlenmesi gerekir. Bizim ülkemizde bu savunma bilincine daha fazla ihtiyaç duyulur. Zira tedarikçiler içinde iş ortağı gibi davrananlar bulunduğu gibi gol atmaktan zevk alan sportmen tavırlar da az değildir.
Stok yönetim sisteminde binlerce stok kalemi bulunur. Bütün stok kalemlerinin aynı önem derecesinde kontrol edilmesi fiziki olarak imkansıza yakındır. Öte yandan stok yönetiminde takip sistemi oluşturmanın temeli zaten çeşitli stok kalemlerinin ne derecede kontrol edilmeleri gerektiğini saptamak için bunları kritikliğine veya değerlerine göre sınıflandırmakla başlar. Bu sınıflandırma ve sonrasında raporlama fazlasıyla karışık olursa satın almacıların ve yöneticilerin önlerindeki ekrandan verim alabilecekleri bir sonuç elde etmesi imkansız hale gelir.
Bu sorunu aşmak adına, stok devir hızına göre detaylı takip edilmesi gereken, orta düzeyde ve alt düzeyde takip edilmesi gereken ürünler sınıflandırılarak kendi içinde katmanlar halinde çalışan yazılımlar tercih edilir, peki SAP sisteminde “Stok Kontrol Yönetimi” ekranlarını nelerdir?


1.STOK ANALİZLERİ
Üretim Yeri Stok Analizleri
TCode: MCBA


B4P7rv.png

Depo Yeri Stok Analizleri
TCode: MCBC


ZJkoZZ.png

Malzeme Analizleri
TCode: MCBE


o934jk.png


l91Ldk.png

ABC Stok Analizleri (İhtiyaca Göre)
TCode: MC40


qRMOW5.png

ABC Stok Analizleri (Tüketime Göre)
TCode: MC41


gy8MW3.png


2.STOK DEĞERLERİ
Stok Değerleri
TCode: MC48


zY5oa6.png

Ortalama Stok Değerleri
TCode: MC49


G5RMP6.png

Ölü Stok Değerleri
TCode: MC50


yR5ZNy.png


3.STOK YETERLİLİĞİ
İhtiyaç Değerlerine Göre Stok Devir Sıklığı
TCode: MC43


vR5WX6.png

Stok Devir Sıklığı
TCode: MC44


1rvOVp.png

Tüketim Değeri
TCode: MC45


LEA5ZG.png

Yavaş Devreden Stok Kalemleri
TCode: MC46


rRMz6N.png
 
Son düzenleme:
Üst