Neler Yeni
Hos Geldiniz,

SAPOfis Türkiye üzerinde yer alan içeriklere erişim sağlayabilmek, projelerinizde karşılaştığınız sorunlara birlikte çözüm üretebilmek adına üye olunuz. Unutmayalım ki, bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.

  • Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

İPUCU SAP Sisteminde Tüm Raporları ve Bilgi Ekranlarını Görüntüleme

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Mobil Onaylı
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
746
Beğeniler
72
Puanları
28
Yaş
36
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
#1
Kullanıcıların SAP sisteminde yaşadığı zorlukların içersin de belkide en sık rastlananı raporlama ekranlarına ait menü kodlarını hatırlamaması yer alır.
  • Peki bu konuda ipucu olarak neler sunabiliriz?
  • Kullanıcılar raporlama ekranlarına ait TCode ları ezbelemek zorunda mı?
Dilerseniz şimdi bu sorulara cevap bulalım.

Bir rapora ihtiyacınız bulunmakta ve bu raporun transaction code bilgisini hatırlamıyorsunuz, SAP ''ye ait menü kırılımında bu raporu bulamıyorsanız, transaction code yazdığımız alana

Kod:
SAP1
yazdığınızda SAP içerisinde yer alan tüm standart raporları görebileceğiniz menü hiyerarşisi otomatik olarak görüntülenir.

Şimdi gelin bu ekrana bir göz atalım,


Transaction code alanına SAP1 yazmanız durumunda, aşağıdaki ekranı görüntüleyebilirsiniz.

SAP1.png

Örnek olarak Mali Muhasebe üst kategorisinde aşağıdaki gibi alt kırılımlarıdan oluşan alt kategorileri görüntüleyebilirsiniz.
sap1_2.png

Bu sonuçların dışında, transaction code alanına
Kod:
SAP2
yazdığınızda bu kez, sisteme ait ilgili tüm menüleri yine aynı kırılım ile görebilirsiniz. Bu ekranlar ana veri görüntüleme ekranları olarak tanımlanır.
sap2_1.png

Örnek olarak malzeme ana verisini görüntülemek istediğinizde, Satış ve Dağıtım üst kategorisinde aşağıdaki gibi alt kırılımlarından oluşan alt kategorileri görüntüleyebilirsiniz.
sap2_2.png
 

mrtaydinli

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Ara 2017
Mesajlar
2
Beğeniler
2
Puanları
3
Yaş
31
Konum
Konya
#2
Merhaba Övünç Bey
Vermiş Olduğunuz Bu Bilgiden Dolayı Teşekkürler , Kullanıcı Olduğumdan Dolayı Göstermiş Olduğunuz Ekranlarda ki Bir Çok Transaction Yetkimiz Bulunmamaktadır, Bunun İçin Sadece Yetkilerimizin Bulunduğu Transaction ları Görebileceğimiz Bir Seçenek Mevcutmudur ?
 

CEMOKA

Çözüm Ekibi
Katılım
24 Kas 2017
Mesajlar
19
Beğeniler
22
Puanları
3
Konum
İSTANBUL
#3
Normal olarak Sap ekranında alttaki sarı kutucuk içerisindeki ikonu tıkladığınızda Sap kullanıcı menüsüne ulaşmış oluyorsunuz. Onun içindeki diğer transaksiyonlar dediği kullanabildiğiniz işlem kodlarıdır.

Kullanıcı Menü.jpg
 
Son düzenleme: