SAP Üst Birim (Client) Nedir?

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
269
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
SAP sistemini kullanan bağımsız iş birimleri üst birim (client) olarak adlandırılır. Bir organizasyonun birden fazla üst birimi (client) bulunmasının ihtimalli yüksektir. Üst birim (client) çok milletli bir organizasyondaki bir firma olarak düşünülebilir. Bir SAP sisteminde her üst birim farklı bir firmayı temsil etmektedir.


Bir veritabanında veriler tablolar şeklinde saklanmaktadır. SAP veritabanında her firma kendine ait veritabanı tablolar grubu mevcuttur. Örneğin; Kullanıcı 1 belirli bir firmanın bölümüne giriş yapar, diyelim ki bu firma 1 numaralı firma. Bu esnada Kullanıcı 2 ise farklı bir firmanın bölümüne bağlanır, buna da 2 numaralı firma diyelim. Bu iki ayrı firmalara bağlı kullanıcılar birbirlerinin firma bölümlerine bağlanamazlar, yani Kullanıcı 1 firma 2 ye ve Kullanıcı 2 firma 1 e bağlanamaz.


Tekil firma sonuçları daha üst bir seviyeye yuvarlanabilir. Bu yol ile, çok milletli organizasyon bir bütün olarak finansal durumda raporlanabilir. Bu yuvarlama işlemi genellikle her ay sonunda yapılmaktadır.


SAP kullanıcı firmalarda genellikle üç ayrı SAP sistemine sahiptir. Bunlar;


1.Yeni geliştirmeler için bir sistem,

2.Test işlemleri için bir sistem,

3.Üretim de kullanılmak için bir sistem.


Normalde bir üst birim (client) büyük bir organizasyondaki bir firmayı temsil etmektedir. Fakat, geliştirme sisteminde yönetici bir çok üst birimi başka amaçlar için kullanılması için oluşturabilir. Bazen yöneticiler halihazırda yürütülmekte olan geliştirme projelerini etkilememek adına yeni üst birimler oluştururlar.


Her üst birim üç karakterden oluşan eşsiz bir sayı verilerek, tanımlanır. Giriş yaparken bu üç haneli sayıyı girmeniz gerekmektedir.


SAP sisteminde client terimi "üst birim" terimi bir "firma"yı temsil etmektedir. IT sektöründe ise "istemci" olarak adlandırılır ve bir PC yada İş İstasyonunu temsil eder. Bu konuya dikkat etmeniz gereklidir, bir sistemi incelerken client terimi SAP'de mi? yoksa IT'de mi?
 
Üst