BİLGİ Satış Belgelerinde Kur Değişikliği Nasıl Yapılır?

Konu Kategorisi
  1. Sales and Distribution (SD)
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
929
Çözümler
4
Tepki puanı
273
Puanları
63
Yaş
41
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Merhabalar,

Biz son kullanıcılar için, döviz kurunun değişkenliği yada karşılıklı anlaşma ile kurun sabit tutulması neticesinde, açtığımız siparişlerde döviz kuru ile ilgili değişiklikler yapmak istediğimiz durumlar olabilmektedir. Bir satış sipariş açılınca, SAP sistemi ilgili döviz kurunu otomatik olarak sistem içerisinde bulunan sipariş para birimi cinsinden günün kuru değerinden getirir. Kimi durumlarda ya ilk günkü kur üstünden, kimi durumlarda sevk tarihindeki kurdan bazen de fiili sevk tarihinde ki kurdan işlem yaparak faturalama sürecini tamamlarız.

Elbette ki müşterimiz ile olan ikili anlaşmalarımızı siparişe uygulamamız gerekmektedir. Bunun için anlaşılan sabit kur değerini aşağıdaki sıralama ile değiştirerek bu işi yapmış olacağız. Bu değişim ile bu sipariş için sipariş kapanana kadar bu girdiğimiz değer geçerli olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, bir satış belgesi içerisinde kur bilgisinin değiştirilebilmesi için, o satış siparişine herhangi bir sevkiyat veya fatura işleminin gerçekleştirilmemiş olması gerekmektedir. Eğer sevkiyat ve/veya fatura girişleri var ise, öncelikle fatura ve/veya sevkiyat belgelerinin ters kaydı alınarak, satış sipariş belgesinde kur değeri güncellemesi yapılabilir.

Kur değişikliği işlemini yapabilmek için öncelikle aşağıdaki menü yolu takip edilmelidir.

VA02 değişiklik ekranında Git –> Başlık –> Muhasebe ekranına ulaşılır. Bu alanda Kur kısmında istediğimiz değeri girmemiz mümkündür.


Aynı işlemi VA01 ekranında siparişi ilk oluştururken yapmak mümkündür.

Görsellerde VA01 sipariş giriş ekranından alınmıştır.

sap-sd-kur-de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi-1.png

İlgili ekrana ulaştıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde belirtilen alanda Kur bilgisi değiştirilebilir.

sap-sd-kur-de%C4%9Fi%C5%9Fikli%C4%9Fi-2.pngSayın, Emrah Faruk Uzun tarafından, SD modülü kullanıcıları için oldukça faydalı olacak, satış belgeleri içerisinde kur değeri değişikliğinin nasıl yapılacağını anlatan bu yazı için teşekkür ederiz.
 
Üst