Sorun Cevaplayalım

İşinizle ilgili öngörüler edinin, gerçek zamanlı bilgilere göre karar alın.

SAP Eğitim ve Sertifika Dönemleri

Uzmanlığınızı ve deneyiminizi SAP çözümleri kullanarak tasdik edin.

Çözüm Ekibi Başvurusu

Kullanıcılara hızlı ve pratik çözümler üreterek görev almak isteyenler.

BİLGİ SPRO Uyarlama Menülerinin İşlem Kodları Nasıl Bulunur?

Bilgi Kaynak Erişimi
SAP Uzman - Umut Derici
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
928
Tepki puanı
246
Konum
İzmir
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Merhabalar,

Bu yazımızda, SAP ile ilgili olan, sap iş analisti, sap proje yöneticisi, sap danışmanı ve sap anahtar kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan, SPRO işlem kodunda yer alan uyarlamalara ulaşmak için kullanılan kısa kodların veya işlem kodlarının nasıl öğrenilebileceği konusuna değineceğiz.

Konumuza dönecek olur isek, işimiz gereği SAP’nin sihirli işlem kodu olan SPRO işlem kodu üzerinden bir çok modüle ait uyarlamaların bulunduğu genel uyarlama menüsünü biliyorsunuzdur. Ancak burada her ne kadar düzenli hiyerarşik bir menü yapısı olsada, SAP İş Analistlerinin, SAP Danışmanlarının, SAP Anahtar Kullanıcılarının ve SAP Proje Yöneticilerinin belirli dönemlerde ziyaret edip uyarlamalar yaptığı işlemler mutlaka vardır. Bundan dolayı her defasında menü hiyerarşisini takip edip uyarlama menüsüne ulaşmaktansa, SAP Kullanıcıları genelde alışkın oldukları işlem kodlarını kullanarak direkt uyarlama menülerine ulaşmak isteyebilirler. Bu yazımızda da SPRO işlem kodunda uyarlama ekranlarına ait işlem kodlarını nasıl görebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle SPRO işlem koduna girerek, genel uyarlama hiyerarşi menüsü ekranı açılır.

Daha sonrasında, üst menüde yer alan Ek Bilgi–> Ek Bilgiler –> Anahtarı Görüntüle –> IMG Aktivitesi menü yolu izlenir.

1582221114432.png

SPRO–> Ek Bilgi–> Ek Bilgiler –> Anahtarı Görüntüle –> IMG Aktivitesi menü yolu izlenir.
Bu işlemi yapınca, SAP SPRO menüsünde bulunan uyarlama tablolarında işlem koduna sahip olan uyarlama tablolarının teknik adları menü yanlarına eklenir.

Örneğimizde Şirket Tanımlama uyarlama menüsünün işlem kodunu öğreneceğiz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, teknik adlar menü isimlerinin yanında görüntülenir. Teknik ad kısmının son 4 karakteri işlem kodunu referans eder.

1582221124032.png


Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi SAP Sisteminde Şirketi Tanımla menüsünün işlem kodu OX15, Kredi Kontrol Alanını Tanımla menüsünün işlem kodu OB45, Şirket Kodunu İşle, Kopyala, Sil Kontrol Et menüsünün işlem kodu OX02, İş alanını tanımla menüsünün işlem kodu OX03’dür ve bu örneğimiz tüm menüler için geçerlidir.


Yine yukarıdaki işlem kodunda görüldüğü gibi bazı uyarlama menülerinin işlem kodları bu alanda görüntülenememektedir. Örneğin, Bölümü Tanımla uyarlama menüsünün karşısında V_FAGL_SEGM yazmaktadır.

Bu durumda yapılması gereken ise, SE16N işlem koduna giderek, CUS_IMGACH tablosuna giderek, V_FAGL_SEGM bilgisini aramaktır.

1582221137455.png


SE16N işlem koduna giderek, CUS_IMGACH tablosuna giderek, V_FAGL_SEGM bilgisini aratıyoruz.

Girdiğimiz bilgiler doğrultusunda raporu çalıştırarak aşağıdaki sonucu elde ederiz. Bu alanda yer alan İşlem Kodu sütununda, ilgili uyarlama menüsünün ait olduğu işlem kodu görülür.

1582221146373.png


İşlem Kodu sütununda, ilgili uyarlama menüsünün işlem kodu görünmektedir.
Bu bilgiler doğrultusunda, artık SPRO işlem kodunda yer alan uyarlama menülerine ait olan işlem kodlarını kolaylıkla bulabilirsiniz.
 
Üst