SPRO Yerine Guided Configuration

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
928
Çözümler
4
Tepki puanı
265
Puanları
63
Yaş
40
Konum
İzmir
Web Sitesi
sapofis.com
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Yazıya başlamadan önce belirtmekte fayda var, Guided configuration özelliği şu anda sadece bulut çözümünde var, Kasım 2015 çıkacak S/4HANA 1511 versiyonunda on-promise de de kullanılmaya başlanılacak.

S/HANA ile birlikte SAP ’nin Temel önceliği basitliği öne çıkarmaktı, SAP Activate motedolojisi ile projeleri de daha hızlı ve daha kolay uyarlanabilir ve canlıya alınabilir bir hale getirmeyiaçlıyor,Bunun yaparkende kullanacağı araçlardan bir tanesi Guided COnfiguration özelliği.
Tamamı ile fiori ekranlar ile bu yapıyı biz danışmanlara sunuyor. Tüm özelliklere “Manage Your Solution” ekranı üzerinden artık ulaşabileceğiz.

Bu yazımda Guided configuratin bize sunduğu özellikleri, ekran görüntüleri ile birlikte anlatmaya çalışacağım.

d0k8lV.png1. Kapsap Belirmele
İlk olarak yapacağımız projenin kapsamını belirlememizi sağlıyor, hangi süreçler kullanılacak, burada kullanılacak en iyi uygulama örnekleri neler bunları belirliyoruz.

n2LjDV.png
XJL9Gk.png


2.Uyarlamaları Tamamlama

Kapsam belirlendikten sonra artık uyarlamalarımızı SPRO yerine configurasyon ekranında yapıyoruz, burada tüm uyarlamaları görebiliyoruz, arama ekranı ile aradığımız uyarlamayı bulabiliyoruz.
SPRO standart ekran.

d0k8dD.png

Guided configuration ekranı


bYJkdm.png
Örneğin Şirket Kodu uyarlamalarını artık aşağıdaki şekilde yapabiliyoruz, bildiğiniz gibi şirket kodu kontrol kodu tanımlandıktan sonra tanımlanırdı ve hiyerarşik yapı diye bir şey görmezdik, sadece bilir ve buna göre ilişkilendirirdir, artık ara yüz ile ağaç yapısında organizasyonu görebiliyor ve gerekli eklemeleri yapabiliyoruz.


YJrqok.png

WE1gdQ.pngYada satınalma için onay stratejisi tanımlayacağız, aşağıdaki şekilde onay kelimesi geçen uyarlamaları buluyoruz ve gerekli uyarlamayı yapıyoruz.
Brada tabi çok basit bir ekran var, bir den fazla aşamaları karışık onay süreçleri için çok uygulanabilir değil gibi ama bunun ile ilgili BRF gibi bir yapı gelmesini bekliyorum. SRM de BRF, ERP de BRF+ alışveriş sepeti uyarlamalarında kullanılıyor olması bunu beklememim en önemli nedeni.

m514mZ.png

o9r0BQ.png


3. Test Süreçlerini Kolaylaştırma

Uyarlamalarr sonrası ikinci gelen özellik aslında devreye giriyor, test senaryoları işletebilmek.
Yazılım geliştirme süreçlerin en çok vakit alan çalışmalardan bir tanesi de malum test süreçleridir. Burada test makroları oluşturmak için çeşitli uygulamalar piyasada var. HP’nin ürününün de SAP ile tam entegrasyonu da vardı, ayrıca SAP üzerinde e-cat özelliği de daha önce den bu süreçler kolaylaştırılmaya çalışıyordu, kendi adıma bunları hiç kullanmadım, ancak yeni gelen özellik bana ilk görüşte çok kullanılabilir geldi.
Örneğin bir satın alam süreci için onay stratejisi uyarlamaları yaptıktan sonra çok fazla test yapmak gerekir, artık test senaryoları ile birlikte bu süreç otomatik olarak işletebilecek ve buradaki eforumuz da azalacak. Hataları en aza indirebilmek için de çok fazla test yapabilme imkanımız olacak.

Peki yapı nasıl çalışıyor diye baktığımızda standart gelen bazı ana süreçler var, bu süreçlerin altında da test senaryoları var, her bir test senaryosu için hangi alana hangi değerin yazılacağını belirleyebiliyor, yeni senaryolar oluşturabiliyorsunuz, ayrıca test senaryosunu makro şeklinde otomatik ilerlettikten sonra başarılı başarısız sonucu görebiliyor, tamamlanma yüzdesini takip edebiliyor, ayrıca başarılı sonucun ekran görüntünü kaydedebiliyorsunuz.

Test senaryoları ve tamamlanma yüzdeleri

m514QP.pngTest senaryosunun alt başlıkları,


MWLoN7.png


Test sürecinde hangi alana hangi değerin otomatik geleceği

8QDM0d.png
4. Ana veri Aktarımı


LSMW nun yenini arıtık “Data Migration” aracı alacak. Şu anda bulut yapısı ile ilgili veriler mevcut o yüzden on-promise için ilerli yazılarımda nasıl çalıştığını ileteceğim.

jjV8zG.png


5. Eğitim Dokümanı oluşturma


SAP projelerin son kullanıcıların eğitimi, onları sistemi ilk kullanmaya başladıklarında süreci doğru ilerletmeleri hep bizi zorlayan bir aşama olmuştur.
Hem eğitim dokümanların oluşturulması hem de bunların canlı kullanımda verimli olarak kullanılması için yöntemler aramak gerekirdi. Bu da projenin canlı geçişinin daha sağlıklı ve az sancılı olması için gerekli bir koşuldu.
SAP bu konuda ERP sistemi üzerinden “Workforce Performance Builder” ürününü en son kullanıma almıştı, WFB ile bir çok özellik geliyordu, bunlardan bir tanesi de kullanıcının süreci SAP üzerinden işletirken ona kılavuz olabilecek bir yapı oluşturulmasıydı.
Bu özelliği de standart bir araç olarak Guided configuration özelliğinin içine “Guided tour” adıyla geliyor artık. Burada ana amaç aşağıdaki ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi sürecin nasıl ilerleyeceği ile ilgili canlı ekranlar üzerinden kullanıcı süreci nasıl işleteceğiniz uygulamalı olarak görebiliyor.

Örneğin yeni bir proje oluşturacaksınız, bu süreçte her adım için sırayla size kılavuz olacak bir doküman var, ilk olarak burayı tıklayın, buraya şu bilgiyi girin, ikinci adımda şurayı tıklayın burada bu bilgileri oluşturun gibi. Ayrıca soru işaretini tıklayarak o alan ile ilgili daha detay bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Bu adımda proje bilgilerinin girişi yapılır, hangi alana ne girilmelidir bilgisini veriyor

0Lm14W.pngSoru işareti tıklanıp alan tıklandığında çok daha detay bilgiye ulaşabiliyorsunuz, bu özellik yeni yapıda benim en çok hoşuma giden özelliklerden bir tanesi, çünkü hep bu konuda bir eksiklik yaşanıyordu WPB ayrıca lisans maliyeti olduğu için çok fazla kullanılamıyordu, artık bu şekilde bu işi daha kolay halledebileceğiz.J6naXo.png


14 günlük S/4HANA linkinden üye olarak Guided Tour canlı olarak kullanma deneyimini yaşayabilirsiniz.


https://go.sap.com/cmp/oth/crm-s4hana/s4hana-cloud.html

Ayıca Aşağıdaki linkten Demoyu izleyebilirsiniz.Eğer Üyeliğiniz varsa open SAP daki SAP S/4HANA – Deep Dive eğitiminin ikinci haftasında bu konuya canlı anlatım olarak değinilmiş, oradan detaylı olarak da inceleyebilirsiniz. Özellikle bu linki tavsiye ederim.

https://open.sap.com/courses/s4h2/it...0gfZzoEW3yp4oo
 
Üst