Sorun Cevaplayalım

İşinizle ilgili öngörüler edinin, gerçek zamanlı bilgilere göre karar alın.

SAP Eğitim ve Sertifika Dönemleri

Uzmanlığınızı ve deneyiminizi SAP çözümleri kullanarak tasdik edin.

Çözüm Ekibi Başvurusu

Kullanıcılara hızlı ve pratik çözümler üreterek görev almak isteyenler.

Tolerans Kontrolü

Övünç DİNÇ

Çözüm Ekibi
Kayıtlı Üye
Katılım
8 Eki 2016
Mesajlar
928
Tepki puanı
246
Konum
İzmir
Kullandığınız SAP Modülleri
  1. SAP MM
  2. SAP PP
Katılım Bölgesi
  1. İzmir
Sevkiyat işlemlerinde, sipariş miktarından az yada fazla sevkiyat yapılması tolerans kontrolü ile yönetilebilmektedir. Örneğin siparişte girilen 100 KG’lık bir ürünün sevkiyat aşamasında %10’luk fazla sevk edilmesine izin verilmiş ise sevkiyat miktarı 110 KG çıkarılabilir yada %10 az sevk edilmesine olanak tanınmış ise 90 KG olarak sevk edilmesi sağlanabilmektedir. Fazla yada az miktarda sevkiyat, müşteri anlaşmaları, yüklemede tartım sonuçları yada stok yetersizliği vb. gibi nedenlerden dolayı yapılabilir.

Müşteri anaverisi ( XD01 ) – SD Görünümü üzerinde yüzde olarak 99 kadar tolerans tanımlama yapılabilir. Ayrıca sınırsız teslimat toleransı da tanımlanabilmektedir.

Teslimat açığı için tolerans sınırı ( KNVV-UNTTO ) alanına yüzde olarak girilebilir.

Teslimat fazlası için tolerans sınırı (KNVV-UEBTK ) alanına yüzde olarak girilebilir.

Sınırsız teslimat fazlası olanaklı (KNVV-UEBTK ) check box’ ı işaretlenebilir.

Müşteri-malzeme detayında tolerans tanımlayabilmek için Müşteri Malzeme Bilgi kaydından ( VD51 ) yararlanılabilir. Teslimat açığı için tolerans sınırı ( KNMT-UNTTO ), Teslimat fazlası için tolerans sınırı ( KNMT-UEBTO ), Sınırsız teslimat fazlası olanaklı ( KNMT-UEBTK ) bu ekranda yer almaktadır.

Sipariş belgesi üzerinde kalem verileri sevkiyat görünümünde, tolerans Fazlası (VBAP-UEBTO ) ve tolerans açığı (VBAP-UNTTO ) alanlarında yer almaktadır.

Teslimat belgesi kalem verileri çekme tabı üzerinde tolerans durumu Tolerans Fazlası ( LIPS-UEBTO ) Tolerans Açığı ( LIPS-UNTTO ) alanlarında görülmektedir. Buradaki alanlar değişiklik yapılmaya kapalıdır. Ancak, sipariş belgesinde, müşteri anaverisinde yada müşteri malzeme kaydında tolerans değiştirilebilir.

Uyarlama ; Teslimat fazlası kontrolünde alınacak mesajlar için teslimat kalem tipi uyarlamasında yer alan seçenekler kullanılmaktadır.

SAP IMG->Lojistik yürütme->Sevkiyat->Teslimatlar->Teslimatlar için kalem tiplerinin tanımlanması

Teslimat fazlası için kontrol denetimi seçenekleri

boş Diyalog yok

A Duruma ilişkin not

B Durum bir hata iletisiyle reddedildi
 
Üst